Dokładnie 4262 mężczyzn przygotowuje się w Polsce do kapłaństwa w seminariach duchownych i zakonnych oraz 501 kobiet, które chcą zostać zakonnicami, w nowicjatach i postulatach przygotowuje się do złożenia ślubów zakonnych.
Najnowsze statystyki nt. powołań udostępniła Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań przed 50. Tygodniem Modlitw o Powołania. Będzie on obchodzony w całym Kościele od 21 do 27 kwietnia br.
Delegat Episkopatu Polski ds. powołań bp Marek Solarczyk przywołuje w związku tym przesłanie papieża Pawła VI, który przed 50. laty ustanowił w Kościele Tydzień Modlitw w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Już wtedy zwracał on uwagę na to, że powołania są „precyzyjnym znakiem żywotności wspólnot parafialnych i diecezjalnych, jak również świadectwem zdrowia moralnego rodzin chrześcijańskich”. „Tam, gdzie rozkwitają liczne powołania kapłańskie i konsekrowane, tam żyje się wielkodusznie Ewangelią” – podkreślał przed 50 laty papież Paweł VI.
Ze statystyk Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań (KRDP), które obrazują stan na 1 października 2012 r. wynika, iż liczba powołań w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie co rok czy dwa lata wcześniej, ale można zaobserwować tendencję spadkową.
W diecezjalnych seminariach duchownych nowy rok akademicki 2012/2013 rozpoczęło łącznie 3091 kleryków, podczas gdy w 2011 roku było ich 3206. Dla porównania - w 2007 roku , a więc pięć lat temu w seminariach w Polsce do kapłaństwa przygotowywało się 4257 kleryków.
- Obserwując statystyki przygotowujących się do kapłaństwa i życia konsekrowanego, zauważamy pewien spadek, ale musimy wziąć pod uwagę czynniki, które mogą mieć na to wpływ, np. kryzys rodziny, zagubienie moralne i religijne młodzieży, niż demograficzny. Patrząc jednak na sytuację na naszym kontynencie, polscy klerycy stanowią ok.25 proc. wszystkich kleryków w Europie – zauważa bp Solarczyk.
Jeśli chodzi o nowe powołania, to na pierwszym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło 664 kleryków. Na starcie było ich nieco więcej niż w roku ubiegłym, kiedy do seminariów diecezjalnych zgłosiło się 640 kandydatów. Najwięcej nowych kandydatów zostało przyjętych do WSD w Tarnowie - 49 oraz seminariów archidiecezji krakowskiej - 38 i archidiecezji warszawskiej – 31 kandydatów.
Nadal największym pod względem liczby alumnów spośród seminariów diecezjalnych jest WSD w Tarnowie – 214 kleryków. Do najliczniejszych należy też Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie - 141 kleryków i Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach – 136 kleryków. Ponadto, jeszcze trzy seminaria diecezjalne mogą pochwalić się liczbą alumnów powyżej setki. Są to seminaria: archidiecezji lubelskiej – 109 kleryków, archidiecezji przemyskiej – 108 kleryków oraz poznańskiej – 101 kleryków.
Najmniej kleryków jest w seminariach diecezji łowickiej – 33 kleryków i drohiczyńskiej – 38 kleryków. Natomiast jeśli chodzi o proporcje pomiędzy liczbą alumnów a liczbą mieszkańców diecezji sytuacja w niewielkiej diecezji drohiczyńskiej wcale nie jest zła.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.