Dokładnie 4262 mężczyzn przygotowuje się w Polsce do kapłaństwa w seminariach duchownych i zakonnych oraz 501 kobiet, które chcą zostać zakonnicami, w nowicjatach i postulatach przygotowuje się do złożenia ślubów zakonnych.
Najnowsze statystyki nt. powołań udostępniła Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań przed 50. Tygodniem Modlitw o Powołania. Będzie on obchodzony w całym Kościele od 21 do 27 kwietnia br.
Delegat Episkopatu Polski ds. powołań bp Marek Solarczyk przywołuje w związku tym przesłanie papieża Pawła VI, który przed 50. laty ustanowił w Kościele Tydzień Modlitw w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Już wtedy zwracał on uwagę na to, że powołania są „precyzyjnym znakiem żywotności wspólnot parafialnych i diecezjalnych, jak również świadectwem zdrowia moralnego rodzin chrześcijańskich”. „Tam, gdzie rozkwitają liczne powołania kapłańskie i konsekrowane, tam żyje się wielkodusznie Ewangelią” – podkreślał przed 50 laty papież Paweł VI.
Ze statystyk Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań (KRDP), które obrazują stan na 1 października 2012 r. wynika, iż liczba powołań w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie co rok czy dwa lata wcześniej, ale można zaobserwować tendencję spadkową.
W diecezjalnych seminariach duchownych nowy rok akademicki 2012/2013 rozpoczęło łącznie 3091 kleryków, podczas gdy w 2011 roku było ich 3206. Dla porównania - w 2007 roku , a więc pięć lat temu w seminariach w Polsce do kapłaństwa przygotowywało się 4257 kleryków.
- Obserwując statystyki przygotowujących się do kapłaństwa i życia konsekrowanego, zauważamy pewien spadek, ale musimy wziąć pod uwagę czynniki, które mogą mieć na to wpływ, np. kryzys rodziny, zagubienie moralne i religijne młodzieży, niż demograficzny. Patrząc jednak na sytuację na naszym kontynencie, polscy klerycy stanowią ok.25 proc. wszystkich kleryków w Europie – zauważa bp Solarczyk.
Jeśli chodzi o nowe powołania, to na pierwszym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło 664 kleryków. Na starcie było ich nieco więcej niż w roku ubiegłym, kiedy do seminariów diecezjalnych zgłosiło się 640 kandydatów. Najwięcej nowych kandydatów zostało przyjętych do WSD w Tarnowie - 49 oraz seminariów archidiecezji krakowskiej - 38 i archidiecezji warszawskiej – 31 kandydatów.
Nadal największym pod względem liczby alumnów spośród seminariów diecezjalnych jest WSD w Tarnowie – 214 kleryków. Do najliczniejszych należy też Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie - 141 kleryków i Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach – 136 kleryków. Ponadto, jeszcze trzy seminaria diecezjalne mogą pochwalić się liczbą alumnów powyżej setki. Są to seminaria: archidiecezji lubelskiej – 109 kleryków, archidiecezji przemyskiej – 108 kleryków oraz poznańskiej – 101 kleryków.
Najmniej kleryków jest w seminariach diecezji łowickiej – 33 kleryków i drohiczyńskiej – 38 kleryków. Natomiast jeśli chodzi o proporcje pomiędzy liczbą alumnów a liczbą mieszkańców diecezji sytuacja w niewielkiej diecezji drohiczyńskiej wcale nie jest zła.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.