Rządowa Komisja ds. Wolności Religii na Świecie skrytykowała stan wolności religijnej w Europie Zachodniej. Według komisji przykładem bardzo agresywnego sekularyzmu w Europie jest wyrok sądu w Kolonii, orzekający niezgodność z prawem obrzezanie dzieci oraz zakaz noszenia burki we Francji.
W dorocznym raporcie komisja wymieniła 15 państw świata, w których „systematycznie i w sposób jaskrawy” naruszana jest wolność religijna. W czołówce krajów, w sposób szczególny łamiących prawo do wolności religijnej wymieniono Iran, Irak, Pakistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Birmę, Chiny, Erytreę, Północną Koreę, Arabię Saudyjską, Wietnam i Sudan.
Ta lista jest podstawą dla rządu USA do podejmowania decyzji w sprawie nałożenie embarga na wstrzymanie dostaw broni do tych krajów oraz na inne restrykcje.Z listy państw, które jeszcze w ubiegłym roku budziły „szczególną troskę”, zniknęła Turcja. Według raportu USA, odnotowano tam złagodzenie restrykcji wobec mniejszości religijnych. Ale - zauważa raport - państwo tureckie kontroluje nadal wszelkie religijne oznaki w życiu publicznym.
W drugiej grupie znalazły się kraje, w których wolność religijna jest ograniczona, wśród nich znalazły się: Azerbejdżan, Kazachstan i Rosja.Jednocześnie Komisja ds. Wolności Religii na Świecie stwierdziła, że coraz częściej prawa człowieka do swobodnego wyznawania religii naruszają również organizacje niepaństwowe i prześladują mniejszości religijne. Jako przykład podano islamistyczną organizację Boko Haram w Nigerii oraz bojówki Al-Shabaab w Somalii.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.