„Nowa ewangelizacja wkracza także w dziedzinę polityki, jako na specyficzny obszar, na którym chrześcijanie wpływają na życie swej ojczyzny zgodnie z własną tożsamością i historią”. Takie zdanie wyraził abp Rino Fisichella, niegdyś duszpasterz włoskich parlamentarzystów, dziś przewodniczący watykańskiej dykasterii zajmującej się nową ewangelizacją.
W wywiadzie prasowym (dla Huffington Post) stwierdził on, że zgodność działań danej partii z nauką społeczną Kościoła jest istotniejsza od oceny poszczególnych polityków pod względem ich religijności.
„Należy tu rozgraniczyć subiektywny fakt bycia katolikiem od obiektywnego faktu obecności katolików w polityce” – uważa abp Fisichella. Właśnie ta druga sprawa podlega podstawowej ocenie z punktu widzenia nauki społecznej Kościoła, poczynając od uznania prymatu osoby we wszystkich jej aspektach, aż po zasady pomocniczości i solidarności. „Są partie, które wprost inspirują się katolicką nauką społeczną, i takie, które odnoszą się do innych wzorców kulturowych – zauważył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. – To nie sprawa zaufania do poszczególnych osób, ale weryfikacji, czy konkretne działanie danej partii odpowiada tym obiektywnym wymogom”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.