Demonstracje w Londynie

Policja w Londynie interweniowała w sobotę, by rozdzielić ok. 150 demonstrantów prawicowej Brytyjskiej Partii Narodowej (BNP) od większej demonstracji antyfaszystowskiej. Manifestacje zorganizowano 10 dni po brutalnym zamordowaniu żołnierza na ulicy.

Demonstranci BNP, zgromadzeni w pobliżu parlamentu, przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: "Kaznodzieje nienawiści wynocha"; była to aluzja do radykalnych muzułmańskich duchownych, którzy ich zdaniem powinni zostać deportowani z Wielkiej Brytanii.

Po drugiej stronie zebrali się, bardziej liczni, działacze ruchu Zjednoczeni przeciw Faszyzmowi (UAF). "Chcemy pokazać, że Wielka Brytania jest zjednoczona, że jest nas wielu, że jesteśmy zjednoczeni przeciwko faszystowskiemu zagrożeniu - mówił Steve Hart stojący na czele ruchu, zrzeszającego głównie organizacje związkowe i antykapitalistyczne.

Londyn jest miastem wielokulturowym i właśnie w takim chcemy żyć - dodał. Oskarżył też BNP, że próbuje "zawłaszczyć" śmierć 25-letniego żołnierza Lee Rigby'ego zabitego brutalnie 22 maja przez domniemanych islamistów w Woolwich na południowym wschodzie Londynu.

Świadkowie relacjonowali, że doszło do niewielkich starć między uczestnikami demonstracji, ale szybka interwencja policji umożliwiła rozdzielenie obu stron. Aresztowano ok. 20 antyfaszystowskich demonstrantów.

Od śmierci żołnierza, który był weteranem z Afganistanu, kilka razy odbywały się niewielkie demonstracje skrajnie prawicowe, które były powszechnie potępiane. Policja, politycy i przywódcy religijni apelowali o spokój.

W sobotę o wyciszenie w związku ze śmiercią żołnierza zaapelowała też jego rodzina, która odcięła się od protestów i ataków organizowanych przez skrajną prawicę w jego imieniu.

Na sobotę i niedzielę w różnych miastach zapowiedziano wiece i demonstracje BNP i antyislamskiej Angielskiej Ligi Obrony (EDL). BNP planowała w sobotę zorganizowanie wiecu w Woolwich, ale policja nie zgodziła się na tę lokalizację. Kontrdemonstracje zapowiedziały organizacje lewicowe.

Lee nie chciałby, aby jego imię posłużyło za pretekst do wzajemnych ataków - napisano w oświadczeniu przekazanym mediom przez rodzinę. Oświadczenie dodaje, że zamordowany żołnierz miał przyjaciół wśród ludzi różnych kultur, wyznań i narodowości.

W ostatnich 10 dniach odnotowano w Wielkiej Brytanii nasilenie incydentów związanych z islamofobią. Jedna z organizacji doliczyła się ich ogółem 212, z czego 11 to ataki na meczety.

W sobotę teren koszar Królewskiej Artylerii w Woolwich odwiedziła Elżbieta II. Z towarzyszami broni Rigby'ego i jego przełożonymi spotkała się prywatnie. Wizyta była zaplanowana przed 22 maja.

 

13918679 13918641

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »