Kościół prawosławny w Serbii wystosował apel o wprowadzenie tam zakazu aborcji, za wyjątkiem przypadków, gdy jest to konieczne z przyczyn medycznych.
Odnośny dokument opublikowano na zakończenie ostatniej sesji Świętego Synodu, która obradowała w Belgradzie. Zwierzchnicy serbskiej Cerkwi poparli w ten sposób inicjatywę grupy prawosławnych lekarzy, którzy alarmują, że właśnie aborcja jest główną przyczyną spadku populacji Serbii, dołączając tym samym do innych plag, jak upadek moralny społeczeństwa oraz kryzys rodziny i religijności.
W Serbii proceder aborcji jest bardzo rozpowszechniony. Apelując o jego ograniczenie, prawosławny synod zalecił jednocześnie wszystkim eparchiom zorganizowanie specjalnych funduszy na wsparcie rodzin wielodzietnych.
Innym tematem, którym zajął się Święty Synod, były negocjacje serbsko-kosowskie na rzecz porozumienia w sprawie normalizacji wzajemnych stosunków. Cerkiew skrytykowała tę inicjatywę, przypominając trudną sytuację serbskiej mniejszości w Kosowie oraz bezkarne niszczenie przez muzułmańskich Albańczyków chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego tej krainy.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.