"Papież nie jest naiwny"

Orędzie do muzułmanów na ich święto Id al-Fitr, kończące w przyszłym tygodniu, 8 lub 9 sierpnia, miesiąc postu i modlitwy ramadan, wystosował tym razem sam Ojciec Święty.

Życzenia z tej okazji od ponad 40 lat kieruje do nich rokrocznie Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego. Tylko w 1991 r., w związku z bolesnymi konsekwencjami wojny w Zatoce Perskiej, Jan Paweł II przesłał je wyznawcom islamu osobiście.

„W tym roku, pierwszym mojego pontyfikatu – pisze Franciszek w tegorocznym tekście – postanowiłem podpisać osobiście to tradycyjne orędzie i przesłać je wam, drodzy przyjaciele. Jest ono wyrazem szacunku i przyjaźni dla wszystkich muzułmanów, zwłaszcza tych, którzy są zwierzchnikami religijnymi”. Papież przypomina, że po swoim wyborze na Biskupa Rzymu wybrał imię Franciszek, nawiązując do słynnego świętego, który głęboko kochał Boga i każdego człowieka. Został nazwany „bratem powszechnym”.

Tematem tegorocznego orędzia jest umacnianie wzajemnego szacunku przez wychowanie. Ojciec Święty zauważa, że w każdym człowieku mamy szanować jego życie, nienaruszalność fizyczną, godność i płynące z niej prawa, reputację, to co posiada, tożsamość etniczną i kulturową, poglądy i przekonania polityczne. Mamy z szacunkiem myśleć, mówić i pisać o drugim, unikając niesprawiedliwych krytyk i oszczerstw. By to osiągnąć, ważną rolę do spełnienia mają rodziny, szkoły, nauczanie religii i wszelkie media. W relacjach międzyreligijnych, zwłaszcza chrześcijańsko-muzułmańskich, mamy szanować religię drugiego, jej nauczanie, symbole i wartości. „Szczególny szacunek należy się zwierzchnikom religijnym i miejscom kultu – pisze Franciszek. – Jakże bolesne są ataki przeciw nim skierowane!”. Gdy chodzi o edukację młodzieży muzułmańskiej i chrześcijańskiej, Papież stwierdza: „Mamy formować naszych młodych, by myśleli i mówili z szacunkiem o innych religiach i ich wyznawcach, unikając ośmieszania czy szkalowania ich przekonań i praktyk”.

Znaczeniu dialogu Franciszek poświęcił też dzisiejszy tweet. „Pewność wiary – pisze Papież – nie sprawia, że jesteśmy pasywni i zamknięci, ale każe nam iść i dawać świadectwo wszystkim, podejmując dialog ze wszystkimi”.

Komentując orędzie Ojca Świętego do muzułmanów, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego zwrócił uwagę na wielki szacunek Franciszka dla wyznawców islamu. Przypomniał, że jako arcybiskup Buenos Aires wysłał on kiedyś księdza ze swej diecezji do Kairu na naukę arabskiego, by mieć kogoś przygotowanego do dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego. Kard. Jean-Louis Tauran nawiązał do obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Podkreślił, że fundamentalizm jest wspólnym wrogiem dla nas wszystkich, tak dla chrześcijan, jak i dla samych muzułmanów.

„Trzeba więc podjąć wysiłek na płaszczyźnie umysłowej i kulturowej, a tu konieczne jest, by zwierzchnicy religijni byli świadomi powagi sytuacji i mieli razem wolę jej poprawy – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Tauran. – To jednak wymaga zaangażowania szkoły, uniwersytetu, wzajemnego zaufanie, przyjaźni. Inaczej pozostaniemy wciąż jakby potencjalnymi wrogami. A im trudniejsza jest sytuacja, tym konieczniejszy staje się dialog. Papież Franciszek od początku swego pontyfikatu rozmawiał z muzułmanami bardzo serdecznie. Wszyscy są pod wrażeniem jego prostoty. Papież nie jest jednak naiwny. Doskonale wie, jakie są trudności. Przy uprzejmości wyraża też zatem troskę, by nie zapominać o chrześcijanach, którzy cierpią w pewnych krajach o większości muzułmańskiej, nie zapominając bynajmniej o muzułmanach będących czasem przedmiotem dyskryminacji w innych krajach. Sądzę, że jest on człowiekiem równocześnie bardzo delikatnym, prostym, ale też w pełni świadomym trudności. Nie jest kimś naiwnym”.

«« | « | 1 | » | »»
 • et
  03.08.2013 00:35
  Zachęcajmy i nie ostrzegajmy katoliczek przed wychodzeniem za mąż za muzułmanów. Przecież oni są tacy sami jak my prawda i uznają jedność i nierozerwalnoś małżeństwa. tylko JEDNA ŻONA
 • df
  03.08.2013 00:38
  PO PROSTU AMERYKA NIE WIE CO TO SĄ KRWAWE PODBOJE MAHOMETA, BO ICH NIE DOŚWIADCZYŁA, ALE ZNA JE EUROPA, A AFRYKA MA JE TEŻ DZISIAJ
 • Sympatyk.
  03.08.2013 12:29
  Nie wiem czy przez strach, czy przez naiwność napisał to papież Franciszek...A może w obawie o życie chrześcijan nie chciał podpaść światu muzułmańskiemu..? Islam to przecież religia która głosi(jest w koranie)nienawiść i wolę zniszczenia do wszystkiego co nie islamskie a zwłaszcza do chrześcijaństwa. Polecam wywiad rzekę wszystkim którzy nie wiedzą jak ogrome to zło http://www.fronda.pl/blogi/de-profundis-clamavi-ad-te-domine/islam-przegrywa-z-rozumem,30257.html Jedyna nadzieja tej diabelskiej religii to to że jest tytanem na glinianych nogach.(jeżeli redakcja nie puści wytnijcie słowo "diabelskiej" i ten nawias, ale tylko jeśli musicie bo taka jest prawda- Allah muzułman opisany w koranie ma prawie wszystkie cechy biblijnego diabła)Corocznie w samej tylko afryce 6 milionów muzułman przechodzi na chrześcijaństwo. Codziennie na facebooku ktoś znajomy dodaje wiadomości to o kobiecie powieszonej za bycie ofiarą gwałtu, to film z księdzem któremu obcięto głowę, to zdjęcie zaszlachtowanego chrześcijańskiego dziecka... Ile jeszcze Kościół w którym jest jedyny rzeczywisty Bóg będzie umizgiwać fałszywej(diabelskiej)religii? Aż wprowadzą szariat???
 • sonniger
  05.08.2013 10:25
  No więc jest tak jak myslałem :)

  Nikt, a bywaja tu tez teolodzy, nie jest zdolny mi wytłumaczyc jak szanowac religie zaprzeczającą chrześcijaństwu?

  Ciekawe czy jak ktoś zacznie trąbić o "szanowaniu Latającego Potwora Spaghetti" to tez będzie taka cisza :)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Wtorek
  rano
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  wiecej »