Hiszpania: Ubierajcie się jak księża i zacznijcie normalnie spowiadać

W liście rozesłanym do wszystkich księży swej diecezji bp Demetrio Fernández González z Tarazony wezwał księży, by wychowywali wiernych do uczestnictwa w sakramencie pokuty przez indywidualne wyznanie grzechów oraz by ubierali się jak przystało na kapłanów

Nie zachowując tych wskazań Kościoła księża sprzyjają jego zdaniem tym, którzy starają się wymazać "wszelkie Boże ślady ze społeczeństwa, w którym żyjemy". Bp Demetrio Fernández González zaapelował do księży, by nie udzielali wiernym absolucji generalnej w czasie Mszy świętych, co jest praktyką zabronioną, aczkolwiek coraz częściej na Zachodzie stosowaną. Prosił, by kapłani uczyli młodych ludzi i dzieci regularnego przystępowania do sakramentu spowiedzi, który jest "cennym źródłem osobistej formacji" oraz pomaga wychowywać sumienia w świetle Bożych przykazań i przykazań Jego Kościoła. Biskup wskazał, że w każdej parafii w ciągu całego roku - nie tylko w czasie Wielkiego Postu i Wielkanocy, powinien być wyznaczony czas, kiedy księża są dostępni w konfesjonałach. Pisząc o obowiązkach księży w kwestiach ubioru, bp González napisał: "chcę przypomnieć każdemu z was z całą moją miłością i szacunkiem to, co nam Kościół nakazuje. To bardzo znaczący gest, który dotyczy wielu aspektów całego naszego kapłańskiego życia". Dodał, że minęły już czasy narzucania stylu ubioru wszystkim, ale strój kapłański nie jest kwestią mody. "Powiedziałem wam podczas mojej pierwszej Mszy Krzyżma w 2005 roku: byłbym tak szczęśliwy widząc was ubranych jak kapłani, a jak szczęśliwi byliby ludzie kiedy mogliby łatwo rozpoznać w was księży" - przypomniał bp González. Jego zdaniem niewierność wskazaniom Kościoła w obu tych sprawach wspiera tendencje sekularyzacyjne. "Dzisiaj wielu ludzi stara się usunąć ze społeczeństwa, w którym żyjemy, każdy ślad Boga. Nie grajmy w ich grę przyczyniając się do tej nieobecności Boga" - przestrzegł biskup. "Przez prosty i skromny strój powiedzmy wszystkim, że jesteśmy kapłanami i że jesteśmy z tego powodu szczęśliwi. Posłuszeństwo Bogu w tym względzie przyniesie wiele dobra naszej diecezji" - podkreślił biskup Tarazony.

«« | « | 1 | » | »»
 • Fryderyk
  12.04.2007 15:29
  +

  Zaczyna się reforma Kościoła - tzn. przywrócenie normalności. Sakramenty, kapłaństwo, odrzucenie ducha tego świata to podstawa, coś absolutnie potrzebnego dla życia Kościoła :)

  Wiąże się to z Ofiarą Mszy Św. - kapłan nie tylko składa jakąs tam ofiarę, ale ma się z Ofiarą ołtarza jednoczyć - wierni widząc radość życia z Chrystusem, idą za takim kapłanem, a on ma jak ich prowadzić. Ale do tego potrzeba wiary, potrzeba stosowania się do wskazań Kościoła, potrzeba sakramentów.

  Brawa dla Biskupa, za to, że zaczyna od konkretów i podstawa nie bajdurzenia o [cenzura].

  z modlitwą

  Fryderyk

 • ALA
  12.04.2007 17:51
  POPIERAM CALKOWICE BISKUPA HISZPANSKIEGO.JA MIESZKAM W POLNOCNEJ FRANCJI I NIE MAM DOSTEPU DO SPOWIEDZI A KSIEZA UBRANI SA PO CYWILNEMU TAK JAKBY WSTYDZILI SIE SUTANNY
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Poniedziałek
  noc
  14°C Poniedziałek
  rano
  21°C Poniedziałek
  dzień
  22°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »