Polski kompozytor, Wojciech Kilar otrzymał w niedzielę wieczorem w Kielcach statuetkę Nagrody Pokoju "Wieczna Miłość". Wyróżnienie, którego inicjatorem jest znany artysta plastyk Wojciech Siudmak, wręczono po raz pierwszy.
Jak tłumaczył Siudmak, data wręczenia nagrody w rocznicę wybuchu II wojny światowej nie jest przypadkowa. Dzień wcześniej w rodzinnym Wieluniu (Łódzkie) odsłonięto jego rzeźbę "Wieczna Miłość" przedstawiającą zbliżone do siebie twarze kobiety i mężczyzny, które mają przypominać dwie planety, zawieszone w przestrzeni Kosmosu.
Rzeźba stanęła na skwerze przed wieluńskim ratuszem, blisko miejsca, które jako pierwsze zostało zbombardowane przez Niemców 1 września 1939 roku. Jak mówi jej autor, jest ona "świadectwem tego, że potrafimy przekształcić tragedię w gest pokoju dla świata", a jej przesłaniem jest "pokojowe współistnienie".
Statuetka wręczona Wojciechowi Kilarowi jest miniaturą rzeźby odsłoniętej w Wieluniu. Kompozytor został nagrodzony za "promowanie w świecie wartości sprzyjających pokojowemu współistnieniu a w szczególności współpracy, wzajemnego szacunku i harmonii".
W skład kapituły przyznającej "Nagrodę Pokoju" oprócz inicjatora Wojciecha Siudmaka wchodzą także francuski kompozytor muzyki filmowej Francis Lai oraz amerykański noblista z dziedziny fizyki prof. Frank Wilczek. Kilar jest pierwszym laureatem Nagrody Pokoju "Wieczna Miłość", która ma być przyznawana co roku.
Wojciech Kilar urodził się w 1932 roku we Lwowie. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów. Szczególne uznanie zdobył komponując muzykę do wielu filmów m.in. Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kieślowskiego czy Romana Polańskiego. W 2012 roku został odznaczony Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej".
Pomysłodawca "Nagrody Pokoju", Wojciech Siudmak urodził się w Wieluniu w 1942 roku. Od ponad 40 lat współpracuje z wielkimi agencjami wydawniczymi science fiction i galeriami sztuki we Francji, RFN, Wielkiej Brytanii, USA i Japonii. Uprawia malarstwo, grafikę, rzeźbę, tworzy ilustracje książkowe i plakaty.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.