Polski kompozytor, Wojciech Kilar otrzymał w niedzielę wieczorem w Kielcach statuetkę Nagrody Pokoju "Wieczna Miłość". Wyróżnienie, którego inicjatorem jest znany artysta plastyk Wojciech Siudmak, wręczono po raz pierwszy.
Jak tłumaczył Siudmak, data wręczenia nagrody w rocznicę wybuchu II wojny światowej nie jest przypadkowa. Dzień wcześniej w rodzinnym Wieluniu (Łódzkie) odsłonięto jego rzeźbę "Wieczna Miłość" przedstawiającą zbliżone do siebie twarze kobiety i mężczyzny, które mają przypominać dwie planety, zawieszone w przestrzeni Kosmosu.
Rzeźba stanęła na skwerze przed wieluńskim ratuszem, blisko miejsca, które jako pierwsze zostało zbombardowane przez Niemców 1 września 1939 roku. Jak mówi jej autor, jest ona "świadectwem tego, że potrafimy przekształcić tragedię w gest pokoju dla świata", a jej przesłaniem jest "pokojowe współistnienie".
Statuetka wręczona Wojciechowi Kilarowi jest miniaturą rzeźby odsłoniętej w Wieluniu. Kompozytor został nagrodzony za "promowanie w świecie wartości sprzyjających pokojowemu współistnieniu a w szczególności współpracy, wzajemnego szacunku i harmonii".
W skład kapituły przyznającej "Nagrodę Pokoju" oprócz inicjatora Wojciecha Siudmaka wchodzą także francuski kompozytor muzyki filmowej Francis Lai oraz amerykański noblista z dziedziny fizyki prof. Frank Wilczek. Kilar jest pierwszym laureatem Nagrody Pokoju "Wieczna Miłość", która ma być przyznawana co roku.
Wojciech Kilar urodził się w 1932 roku we Lwowie. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów. Szczególne uznanie zdobył komponując muzykę do wielu filmów m.in. Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kieślowskiego czy Romana Polańskiego. W 2012 roku został odznaczony Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej".
Pomysłodawca "Nagrody Pokoju", Wojciech Siudmak urodził się w Wieluniu w 1942 roku. Od ponad 40 lat współpracuje z wielkimi agencjami wydawniczymi science fiction i galeriami sztuki we Francji, RFN, Wielkiej Brytanii, USA i Japonii. Uprawia malarstwo, grafikę, rzeźbę, tworzy ilustracje książkowe i plakaty.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.