Młodzież przepyta Benedykta XVI

Benedykt XVI będzie wieczorem odpowiadał na pytania młodzieży z całej Europy. Wysłucha też jej świadectw. Poza niedzielną Eucharystią będą to najważniejsze punkty papieskiej pielgrzymki do Loreto.

24-godzinna wizyta Ojca Świętego w tym mieście, słynącym z sanktuarium, które zawiera w sobie domek nazaretański Maryi, wpisuje się w tak zwaną „Agorę Młodych”. Jest ona przystankiem w drodze do Sydney na Światowy Dzień Młodzieży. Benedykt XVI przybędzie do Loreto po południu. Jego spotkanie z młodzieżą na błoniach Montoroso rozpocznie się o godz. 18:00. Młodzi jednak są już w drodze na spotkanie z Papieżem. Kilkadziesiąt tysięcy osób z Włoch oraz 50 krajów Europy i basenu Morza Śródziemnego pielgrzymuje dziś pieszo w kierunku Loreto. Obecni są też grekokatolicy. Młodzi wyruszyli z diecezji, w których na wzór Światowych Dni Młodzieży spędzili w rodzinach dwa dni poprzedzające „Agorę Młodych”. Część osób dojedzie też specjalnymi pociągami, których trasa została zaplanowana tak, by do Loreto mogli dotrzeć mieszkańcy nawet najdalszych zakątków Włoch. Spotkanie ma charakter religijny jednak organizatorom zależało by młodzież uwrażliwić także na kwestie społeczne, los emigrantów, osób upośledzonych czy też kwestie związane z ochroną środowiska. Dlatego też sobota na „Agorze Młodych” poświęcona jest problematyce szczególnej troski o zasoby wodne jako dziedzictwo całej ludzkości. Dziś Kościół we Włoszech obchodzi Dzień Ochrony Stworzenia, w tym roku poświęcony jest on właśnie wodzie. By promować troskę o środowisko naturalne do przygotowania identyfikatorów, czapek i innych pomocy dla uczestników spotkania wykorzystano materiały z recyklingu. Organizatorzy pomyśleli np. by identyfikator mógł uczestnikom w przyszłości służyć jako futerał na telefon komórkowy. W obliczu toczącej się ostatnio we Włoszech debaty na temat aborcji selektywnej i eugeniki, czyli pozwalania przychodzenia na świat tylko takim dzieciom, które spełniają oczekiwania rodziców, ważnym elementem „Agory Młodych” będzie występ przed Papieżem orkiestry, w której wszyscy muzycy są w różnym stopniu upośledzeni czy to fizycznie czy umysłowo. Organizatorzy chcą pokazać jak ogromny potencjał kryją w sobie ci ludzie, a zarazem uwrażliwić młodzież na ich potrzeby. Papieskiej pielgrzymce towarzyszy też akcja solidarności „SMS dla Etiopii”. Wysyłając za pomocą telefonów komórkowych sms-a w cenie 1 euro młodzież będzie wspomagać budowę centrum młodzieżowego i poliambulatorium w Emdeber oraz kościoła w Wolkite. Akcja trwać będzie do zakończenia papieskiej pielgrzymki i włączyć się w nią mogą nie tylko uczestnicy spotkania w Loreto, ale wszyscy ludzie dobrej woli.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • irene
  01.09.2007 14:00
  Szkoda, że takie spotkania, takie działania i przygotowania mające nie tylko wiarę za cel ale i ochronę zasobów ziemi ( dawniej nawzano to po prostu zwyczajną oszczędnością) nie sa szerzej znane, nagłaśniane.Kto wyszedł i wszedl i kto nagrywa kogoś- o tym się mówi naokrągło ale o sprawach naważniejszych - z rzadka. Liczę, że portal wiara poszerzy swój potencjał- informowania o tym co się dzieje dobrego w kraju i na świecie a także wymiany mysli między nami czytęlnikami
 • Kika
  01.09.2007 18:10
  Na błoniach Montoroso jest teraz mój syn. Oglądam transmisję w TV Trwam, można też słuchać w Radio Maryja.

  Na marginesie - widok tylu mlodych spotykających sie z papieżem zawsze wzmacnia moją nadzieję...

  Kika
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  wiecej »