Człowiek Pojednania 2007

Rabin Irving Greenberg otrzyma honorowy tytuł Człowiek Pojednania 2007. Wręczenie nastąpi 16 października.

Irving Greenberg jest ortodoksyjnym rabinem, a ponadto uzyskał doktorat na Uniwersytecie Harvarda. Nauczał historii w Yeshiva University, utworzył Wydział Studiów Żydowskich w City College w City University of New York, przez wiele lat był przewodniczącym CLAL – Ogólnoamerykańskiego Centrum Edukacji Żydowskiej. W latach 2000-2002 był przewodniczącym Rady Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Rabin Greenberg jest znany jako autor refleksji o roli Holokaustu, jako teolog chrześcijaństwa i relacji żydowsko-chrześcijańskich, praktyk dialogu między judaizmem a chrześcijaństwem (od lat 1960-tych) oraz teoretyk pluralizmu religijnego. Jego przodkowie pochodzą z Łomży. Rabin był kilka razy w Polsce, wygłaszając odczyty, ostatnio w trakcie tegorocznego Zjazdu Gnieźnieńskiego. Tytuł CZŁOWIEKA POJEDNANIA jest przyznawany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów osobom spoza Polski, które są szczególnie zasłużone dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce, w uznaniu ich wyjątkowego wkładu w dzieło zbliżenia, lepszego poznania i pojednania chrześcijan i Żydów w Polsce. Poprzednie tytuły otrzymali kolejno: Prof. Stephan Schreiner (Niemcy), Rabin Prof. Byron Sherwin (USA), Sir Sigmund Sternberg (Anglia), Ks. Prof. John Pawlikowski (USA), Rabin James Rudin (USA), Siostra Dominika Zaleska (Szwajcaria), Pani Tova Ben Tzvi (Izrael), Siostra Marie Thérèse Huget (Francja), Rabin Michael Schudrich (USA i Polska), Ks. Manfred Deselaers (Niemcy i Polska), Pani Halina Birenbaum (Izrael), Pan Jan Nowak-Jezioranski (USA i Polska), Pan Jerzy Kluger (Włochy), Ks. Prof. Hanspeter Heinz (Niemcy), Rabin Prof. Michael Signer (USA), Siostra Anne Denise Rinckwald (Francja i Polska). Polska Rada Chrześcijan i Żydów jest członkiem Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (International Council of Christians and Jews, ICCJ). Celem Rady jest działalność zmierzająca do wzajemnego zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężanie stereotypów, szerzenie tolerancji i pogłębianie kontaktów międzyreligijnych.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław M.
  02.10.2007 18:09
  Nie rozumiem tej asymetrii: chrześcijanie-Żydzi. Albo powinno być napisane chrześcijanie-żydzi, albo Polacy-Żydzi.

  Ja na przykład, jako chrześcijanin, nie widzę żadnego problemu pojednania - jesteśmy dziećmi tego samego Boga, tego samego Boga uznajemy, więc w czym się jednać?.

  Problemu Polacy-Żydzi też nie ma. Jeśli już, to jest problem tych coniektórych - którzy chcą, by był problem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  20°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  27°C Środa
  wieczór
  25°C Czwartek
  noc
  wiecej »