Zmiany w Kurii Rzymskiej

Papież Franciszek dokonał w sobotę ważnej zmiany personalnej w Kurii Rzymskiej. Nowym prefektem Kongregacji do spraw Duchowieństwa został mianowany arcybiskup Beniamino Stella, dotychczasowy rektor Akademii Kościelnej kształcącej watykańskich dyplomatów.

72-letni arcybiskup Beniamino Stella był dotąd rektorem Akademii Kościelnej kształcącej watykańskich dyplomatów. Zastąpi na stanowisku prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa kardynała Mauro Piacenzę, który opuszcza je po zaledwie trzech latach. Ten włoski hierarcha, powołany przez Benedykta XVI, uważany był za jednego z najbardziej zaufanych jego współpracowników.

Kongregacja ds. Duchowieństwa to jedna z najważniejszych instytucji Kurii. W jej gestii leżą wszystkie kwestie dotyczące księży na całym świecie.

69-letni kardynał Piacenza został w sobotę mianowany przez papieża Penitencjarzem Większym; będzie kierował Penitencjarią Apostolską, zwaną też Trybunałem Pokuty. To najwyższy sąd kościelny rozpatrujący sprawy sumienia, zajmuje się m.in. odpustami, udziela rozgrzeszeń, dyspens i innych łask.

Watykan ogłosił ponadto, że papież zdecydował, iż na stanowiskach pozostaną mianowani przez Benedykta XVI prefekt Kongregacji Nauki Wiary arcybiskup Gerhard Ludwig Mueller oraz prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kardynał Fernando Filoni.

Na długiej liście sobotnich nominacji jest arcybiskup Lorenzo Baldisseri - nowy sekretarz generalny synodu biskupów. Zastąpi on arcybiskupa Nikolę Eterovicia z Chorwacji, który został z kolei nuncjuszem apostolskim w Niemczech.

Nuncjuszem w Sierra Leone papież Franciszek mianował arcybiskupa Mirosława Adamczyka, który pełni tę funkcję także w Liberii i Gambii.

Wybór nowego prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa oraz inne ogłoszone nominacje to kontynuacja zmian, zapoczątkowanych przez Franciszka pod koniec sierpnia, gdy mianował nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupa Pietro Parolina. 15 października zastąpi on kardynała Tarcisio Bertone.

Watykanista dziennika "La Stampa" Marco Tosatti twierdzi, że obecnie zaczyna się "trzęsienie ziemi" w Kurii Rzymskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Niedziela
rano
16°C Niedziela
dzień
17°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
wiecej »