Dwustronna Komisja Stolicy Apostolskiej i Państwa Palestyny spotkała się dziś w Watykanie. Po tym, jak obie strony już 13 lat temu, 15 lutego 2013 r., podpisały Porozumienie Zasadnicze, Komisja pracuje nad Porozumieniem Globalnym.
Celem jej dzisiejszej sesji plenarnej było zatwierdzenie prac dokonanych na szczeblu nieformalnym przez wspólną grupę techniczną od czasu poprzedniego spotkania komisji watykańsko-palestyńskiej, które odbyło się w ministerstwie spraw zagranicznych Palestyny w Ramallah 30 stycznia 2013 r. Ponadto zaplanowano dalsze kroki, by przyśpieszyć osiągnięcie przygotowywanego obecnie Porozumienia. Rozmowom w Watykanie przewodniczyli podsekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami ks. Antoine Camilleri i palestyński wiceminister spraw zagranicznych Rawan Sulaiman.
Dyskusje, jak czytamy we wspólnym komunikacie obu delegacji, „odbyły się w serdecznej i konstruktywnej atmosferze. Podejmując tematy omówione już na szczeblu nieformalnym, Komisja odnotowała z dużą satysfakcją postępy osiągnięte w redagowaniu tekstu porozumienia. Dotyczy on istotnych aspektów życia i działalności Kościoła katolickiego w Palestynie”. Komisja zachęciła też wspólną grupę roboczą do wzmożenia wysiłków, by zakończyć dyskusje nad pozostałymi częściami tego tekstu, którego redakcja jest już zaawansowana. Ustalono, że grupa robocza będzie kontynuowała prace celem przygotowania następnej sesji plenarnej Komisji Dwustronnej, które zaplanowano na początek przyszłego roku.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.