Zorganizowana emigracja chrześcijan

Polityka wizowych przywilejów dla chrześcijan sprzyja ich exodusowi z Iraku. Nie ma dnia, by dwie, trzy rodziny nie wyjeżdżały zagranicę.

Alarmują w tej sprawie katoliccy biskupi tego kraju zebrani na nadzwyczajnej sesji w Bagdadzie. Ich zdaniem przyjęta przez niektóre przedstawicielstwa dyplomatyczne państw zachodnich praktyka łatwego przyznawania azylu wyznawcom Chrystusa daje odwrotny skutek od zamierzonego, choć wprowadzana bywa ze szlachetnych pobudek pomocy prześladowanym. Chaldejski patriarchat nazywa tę politykę wprost „zorganizowaną emigracją”. Obecnie rozpoczęto konsultacje wśród różnych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich Bliskiego Wschodu, by przeciwstawić się znikaniu z tego regionu wyznawców Chrystusa.

Dla nas jest to naprawdę bardzo niepokojące i skandaliczne. Nie ma dnia, by dwie, trzy rodziny nie wyjeżdżały zagranicę. Tym razem nie działa tu negatywna presja strachu, lecz pozytywna strategia, która ułatwia chrześcijanom opuszczenie kraju. Z łatwością można otrzymać wizę. Codziennie zgłaszają się do naszych parafii ludzie, by otrzymać metrykę chrztu i wyjechać - mówi zwierzchnik Kościoła chaldejskiego patriarcha Louis Sako.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  20°C Niedziela
  dzień
  21°C Niedziela
  wieczór
  17°C Poniedziałek
  noc
  13°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »