Państwo nie będzie karać podatkiem za żywność przekazywaną organizacjom charytatywnym

Senatorowie zdecydowali o przyjęciu poprawek znoszących obowiązek odprowadzania podatku VAT od produktów żywnościowych przekazywanych organizacjom pożytku publicznego na cele charytatywne.

To bardzo roztropna i mądra decyzja - powiedział w rozmowie z KAI dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Subocz. Nowe przepisy będą obowiązywać najprawdopodobniej od 1 stycznia 2009 r. Do tej pory przedsiębiorca, który chciał przekazać stołówce dla biednych np. chleb, musiał odprowadzić do urzędu skarbowego odpowiednią kwotę podatku VAT. W związku z tym wolał wyrzucić go na śmietnik. Podczas odbywającego się 30 października wspólnego posiedzenia senackich komisji gospodarki, polityki społecznej i rodziny, jednogłośnie poparto poprawki zwalniające przedsiębiorców przekazujących żywność z dodatkowego podatku VAT. Z obowiązku odprowadzenia takiego podatku zostaną zwolnione te instytucje, które dostarczają produkty żywnościowe organizacjom pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele charytatywne. Do tej pory, przedsiębiorcom bardziej opłacało się np. wyrzucić chleb czy inne produkty żywnościowe, niż przekazać go stołówce dla bezdomnych. Najbardziej jaskrawym przypadkiem złego funkcjonowania prawa jest przypadek piekarza z Legnicy Waldemara Gronowskiego, który ofiarowywał przez kilka lat chleb przyparafialnej stołówce. W wyniku tego urząd skarbowy nałożył nań karę za niezapłacony podatek w wysokości 200 tys. zł. Gronowski zbankrutował i został zmuszony do zamknięcia piekarni. Teraz przzepis został wycofany. „To bardzo pozytywna informacja” - skomentował przyjęcie senackich poprawek dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. Jak podkreślił świadczy to o tym, że Senat rozumie potrzeby najuboższych. Ks. Subocz przyznał, że niektórzy przedsiębiorcy chcieli przekazywać towar dla organizacji pożytku publicznego, ale jeśli musieli płacić VAT to nie czynili tego. „Często były to nieduże firmy, dla których zapłacenie tego podatku stanowiło spory wydatek, zmniejszało to np. środki na inwestycje danej firmy. Ks. Subocz uważa, że została podjęta bardzo roztropna i mądra decyzja. Dyrektor największej organizacji charytatywnej w Polsce zwrócił jednak uwagę na kolejny utrudniający działania pomocowe przepis. Dotyczy on obowiązku odprowadzania podatku VAT od sms-ów charytatywnych. Caritas zwróciła się już do rządu i parlamentu o zmianę tych zapisów. „Mamy nadzieję, że senatorowie przychylą się i do tej prośby. Pieniądze z VAT od sms-ów charytatywnych mogłyby wspomóc organizacje pożytku publicznego, a co za tym idzie ludzi, którymi te organizacje się opiekują” - powiedział ks. Subocz. Organizacje pozarządowe szacują, że każdego roku w Polsce z powodu przepisów o podatku VAT z darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego "marnuje" się w ten sposób od 4 do 5 ton żywności. Ze statystyk wynika tymczasem, że nawet 5 mln osób w Polsce żyje poniżej minimum socjalnego. Poprawki przyjęte wczoraj przez senatorów połączonych komisji mogą zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2009 r.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  31.10.2008 22:53
  Wreszcie, po roku rządzenia, jest coś za co można ten rząd i tę koalicję pochwalić. Ciekawe co przeszkadzało ten zdroworozsądkowy pomysł wprowadzić w życie już rok temu? Przecież ciał kontrolujących wszystkich i wszystko mamy w Polsce dostatek, byłoby więc komu tępić i karać ewentualne nadużycia.

 • M.
  01.11.2008 17:35
  Z jednej strony przepis OK - oby dzięki temu jak najwięcej pomocy szło do ludzi potrzebujących.
  Z drugiej niech dajacy darowizny tak nie narzekają, bo zanim muszą (musieli) oddać VAT do urzędu, poodliczali go sobie od wszystkich zakupionych towarów (materiałów do produkcji, paliwa, mediów, itp.)

  Co do "pokrzywdzonego" piekarza to może warto w końcu napisać całą prawdę, a nie dalej robić z niego męczennika:
  http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,4888512.html
  http://www.pit.pl/pages/i/2698.php
 • marianna
  01.11.2008 18:47
  Niby bardzo dobrze, ale... Przekazać dary można, ale tylko organizacji pożytku publicznego. Czyli nie komukolwiek potrzebującemu, ale organizacji.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »