Stolica Apostolska jest zadowolona z porozumienia w Światowej Organizacji Handlu o liberalizacji stosunków handlowych. Szef watykańskiej delegacji abp Silvano Tomasi nazywa je porozumieniem historycznym.
Ministerialne posiedzenie tej organizacji zakończyło się dziś rano na indonezyjskiej wyspie Bali. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 159 krajów. Niemal w ostatniej chwili udało się uniknąć weta kilku krajów latynoskich, które dopatrywały się w porozumieniu znamion neoliberalizmu, oraz Indii, które obawiały się o los swoich subwencji dla rolnictwa.
Osiągnięte dziś rano porozumienie otwiera drogę do kolejnych kroków na rzecz rozwoju – uważa watykański dyplomata abp Tomasi.
„Po raz pierwszy została zaaprobowana seria kroków, które rzeczywiście otwierają drogę do międzynarodowej solidarności, umożliwiając rozwój wszystkich krajów. Został przyjęty dokument o uproszczeniu procedur handlowych, dzięki czemu będzie można uniknąć zbędnej biurokracji i zaoszczędzić czas, by usprawnić transport towarów. Korzyści ekonomiczne szacuje się na bilion dolarów. Pomoże to rozruszać gospodarkę i stworzyć nowe miejsca pracy. Drugi punkt, bardzo ważny, to porozumienie w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego. W odniesieniu do rolnictwa uznano nadrzędność prawa do pożywienia niezbędnego do życia. Dzięki temu, w razie potrzeby, będzie można podnieść limity subwencji. Trzeba powiedzieć, że osiągnięte porozumienie jest naprawdę historyczne. Jako delegacja Stolicy Apostolskiej, dzięki kontaktom nieformalnym, przyczyniliśmy się do zacieśnienia dialogu między stronami, którym trudno było ze sobą rozmawiać. W konsekwencji udało się dojść do tych historycznych rezultatów” – powiedział abp Tomasi, który jest stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej m.in. przy Światowej Organizacji Handlu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.