Benedykt XVI: Polityka i gospodarka powinny się opierać na podstawach etycznych

O roli Węgier w Unii Europejskiej i na arenie światowej mówił Benedykt XVI do nowego ambasadora tego kraju przy Stolicy Apostolskiej, Jánosa Balassy, który złożył dziś listy uwierzytelniające.

W swoim wystąpieniu papież nawiązał także do obecnego kryzysu, mówiąc, że „siły, które rządzą sprawami gospodarczymi politycznymi współczesnego świata powinny opierać się na podstawach etycznych, tak aby pierwszeństwo miały zawsze godność i prawa osoby ludzkiej oraz dobro wspólne ludzkości”. Benedykt XVI przypomniał, że Stolica Apostolska i Węgry wznowiły stosunki dyplomatyczne w 1990 r. i wyraził nadzieję, że będą one umacniać wkład tego kraju w sprawy międzynarodowe. Nawiązując do orędzia na tegoroczny Światowy dzień pokoju papież podkreślił, że mówił w nim o „zasadniczym znaczeniu rodziny dla budowy pokojowych stosunków społecznych na wszystkich szczeblach”. „W wielu krajach dzisiejszej Europy zasadnicza i zespalająca rola, jaką rodzina odgrywa w ludzkich sprawach, poddawana jest w wątpliwość, a nawet zagrożona przez błędny sposób myślenia, znajdujący czasem wyraz w agresywnej polityce socjalnej” - stwierdził Benedykt XVI. Dodał, iż nie traci nadziei na to, że „znajdzie się sposób na ocalenie tego istotnego elementu naszego społeczeństwa, który jest sercem każdej kultury i każdego narodu”. „Jednym ze specyficznych sposobów, w jaki rząd może wesprzeć rodzinę, jest zagwarantowanie rodzicom ich elementarnego prawa jako pierwszych wychowawców swoich dzieci, obejmującego opcję wysyłania ich, jeśli tego pragną, do szkół katolickich” - mówił papież. Na zakończenie zauważył, że „Kościół katolicki na Węgrzech, po dziesięcioleciach ucisku, wspierany heroicznym świadectwem tak wielu chrześcijan, odrodził się, by zając swe miejsce w przekształcającym się społeczeństwie, znów wolny, by głosić Ewangelię”. „Kościół nie zabiega o przywileje dla siebie, lecz gorąco pragnie odegrać swoją rolę w życiu narodu, wierny swej naturze i swemu powołaniu” - powiedział Benedykt XVI. Nowy ambasador Węgier przy Stolicy Apostolskiej János Balassa ma 57 lat, pochodzi z Budapesztu, gdzie ukończył wydział stosunków międzynarodowych. Jest żonaty i ma cztery córki. W dyplomacji swego kraju pracuje od 1981 r. Był na placówkach m.in. Nigerii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ghanie, Beninie i Irlandii. Mówi biegle po angielsku i rosyjsku.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  21°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »