Konkurs po raz kolejny ogłosił eurodeputowany z naszego regionu Mirosław Piotrowski. Żeby wziąć w nim udział, należy zgłosić opis, wypowiedź lub udokumentować wydarzenie zasługujące na miano największego absurdu w UE.
Zakres tematyczny obejmuje zarówno zasady funkcjonowania instytucji wspólnotowych, ich inicjatywy, decyzje, dyrektywy wydane lub przygotowywane, jak również wypowiedzi polityków lub urzędników unijnych. Pierwsza edycja odbyła się w pierwszą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
– Konkurs ma charakter przede wszystkim poznawczy, ale także edukacyjny – mówi pomysłodawca konkursu i fundator nagród prof. M. Piotrowski. – Wskazując na absurdy, dajemy sygnał unijnym decydentom, że są kontrolowani. Za osobisty sukces uważam wycofanie się UE z dyrektywy liczenia sęków w desce. Do licznego udziału w zabawie zachęcają nie byle jakie nagrody – laptopy, sprzęt RTV, aparaty fotograficzne. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 9 maja.
Wśród wyróżnionych do tej pory absurdów znalazły się min. Rozporządzenia Rady nr 2406-96 z 26.11.1996 r. ustanawiające wspólne normy handlowe w odniesieniu do niektórych produktów rybołówstwa wraz z załącznikami, szczególnie zał. nr II, który nakazuje po złowieniu ważenie i mierzenie krewetek, śledzi czy innych ryb. I tak na niektórych obszarach śledziem jest śledź od 18 cm, na innych – od 20, a gdy ma 15 cm, trafia na listę niestandardowych ryb do negocjacji; regulacje w sprawie hodowli kur, w których określono m.in. podstawowe wymogi dla produkcji jaj konsumpcyjnych na wolnym wybiegu..., a także szczegółowo wyliczano parametry wyposażenia każdej klatki m.in. w urządzenia do ścierania pazurów, kształcie grzęd dla kur itp.; broszura, wydana przez PE pt. "Język neutralny płciowo w Parlamencie Europejskim", w której zaleca się na terenie PE nie używać słów, które sugerują rozróżnienie płciowe – np. Pan, Pani, stanu cywilnego – Pani, Panna, oraz unikania rozróżnień płci w nazwach zawodów, gdyż takie rozróżnienia zostały uznane za przejaw dyskryminacji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.