Módlmy się o jedność

Czyż Chrystus jest podzielony? - pod takim hasłem zaczerpniętym z 1 Listu do Koryntian będzie obchodzony tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Potrwa on od 18 do 25 stycznia. Jednak, jak zachęcają członkowie Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski, modlitwa o jedność potrzebna jest cały rok.

Wspólne nabożeństwa ekumeniczne w świątyniach i kaplicach Kościoła rzymskokatolickiego i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, ekumeniczne spotkania na konferencjach i wystawach - to już stałe elementy programu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tegoroczną nowością ekumenicznych obchodów będzie szczególna modlitwa w intencji Syrii. Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski zdecydowała, że piątek, 24 stycznia 2014 r., będzie dniem solidarności z chrześcijanami w tym kraju. Zaplanowano też lokalne sesje (m.in. na KUL) poświęcone sytuacji w Syrii. "W całym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, a szczególnie w tym dniu, chcemy wesprzeć modlitwą, postem i ofiarą chrześcijan, którzy cierpią tam z powodu swej przynależności religijnej" – podkreśla ks. Sławomir Pawłowski SAC z Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.

We wszystkich diecezjach od 18 do 25 stycznia będą trwać lokalne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W Warszawie centralne nabożeństwo z tej okazji odbędzie się w niedzielę, 19 stycznia o godz. 18.00 w katedrze prawosławnej pw. św. Marii Magdaleny. Na program obchodów w archidiecezji białostockiej złożą się m.in. trójgłos ekumeniczny katolicko-protestancko-prawosławny oraz wieczór poetycki. W Poznaniu Tydzień Modlitw przedłuży się do 30 stycznia, a zakończy go modlitwa kanonami z Taizé w poznańskim kościele pw. św. Wojciecha. Warto zwrócić też uwagę na Tydzień Ekumeniczny w Kielcach, który po raz pierwszy rozpocznie się w bazylice katedralnej, a nie jak dotąd w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej.

Termin Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan ma symboliczne znaczenie. Obejmuje bowiem czas między dniem wspomnienia św. Piotra (18 stycznia – niegdyś w rzymskim kalendarzu święto katedry Apostoła), a dniem upamiętniającym św. Pawła (25 stycznia – święto jego nawrócenia). Inicjatywa przygotowywana jest przez Światową Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan i odbywa się od 1968 r.

Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali w tym roku chrześcijanie z Kanady. Podczas poszczególnych dni ekumenicznej oktawy kolejno będą rozważane tematy takie jak:  "Razem... jesteśmy powołani do świętości"; "Razem... dziękujemy za Bożą łaskę w innych"; "Razem... nie brak nam żadnego duchowego daru"; "Razem... potwierdzamy, że Bóg jest wierny"; "Razem... jesteśmy wezwani do współuczestnictwa"; "Razem... poszukujemy porozumienia"; "Razem... należymy do Chrystusa" oraz "Razem... głosimy Ewangelię".

W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna (PRE) i Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. Podobnie jak w latach ubiegłych, wydały one razem polską wersję broszury z materiałami na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2014. Zamieszczono w niej m.in. omówienie tematu przewodniego Tygodnia, propozycje liturgii nabożeństw ekumenicznych, tematy do refleksji, modlitwy, informacje o sytuacji ekumenicznej w Kanadzie.

W skład Polskiej Rady Ekumenicznej wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • brog
  18.01.2014 10:41
  nagroda i wdzięczność dla tego, co znajdzie informację o organizowanych nabożeństwach w archidiecezji - każdego roku ten sam problem
 • katolik
  18.01.2014 11:09
  Modlę się o jedność Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, reprezentanta Kościoła katolickiego.
 • katolik
  18.01.2014 11:22
  Kościół jest jeden jak wyznajemy w Credo i nie można Go podzielić.
 • Ajja
  18.01.2014 18:43

  Dlaczego w przededniu kanonizacji Jana Pawła II ignoruje się jego instrukcję "Redemptionis Sacramentum" i prawo kanoniczne, które zakazuje głoszenia homilii przez świeckich? Przecież pastor tej czy innej wspólnoty protestanckiej nie ma ważnych święceń kapłańskich, jest więc świeckim. Tymczasem w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan nagminnym nadużyciem jest co roku dopuszczanie, by na Mszy świętej homilię głosili świeccy, do tego nie będący katolikami.


  Kodeks Prawa Kanonicznego (kan.767) stanowi:

  § 1. Wśród różnych form przepowiadania szczególne miejsce zajmuje homilia. Stanowi ona część samej liturgii i jest zarezerwowana kapłanowi lub diakonowi. [...]

  § 4. Do proboszcza lub rektora kościoła należy czuwać, by te przepisy były wiernie przestrzegane."

  Z instrukcji Redemptionis Sacramentum:
  64. Homilię, która ma miejsce w trakcie sprawowania Mszy świętej i jest częścią samej liturgii142, „winien z zasady głosić kapłan celebrujący. Może on ją zlecić kapłanowi koncelebrującemu lub niekiedy, zależnie od okoliczności, także diakonowi, nigdy zaś osobie świeckiej143. W szczególnych przypadkach i ze słusznej przyczyny homilię może wygłosić także biskup lub prezbiter, który uczestniczy w celebracji, choć nie może koncelebrować”144.

  65. Należy pamiętać, iż w myśl zapisu kan. 767 § 1 wszelkie wcześniejsze przepisy, które dopuszczały wiernych nie wyświęconych do wygłaszania homilii w czasie celebracji eucharystycznej uznaje się za zniesione 145. Owo dopuszczenie zostaje cofnięte, tak że nie może być przywrócone mocą żadnego zwyczaju.

  66. Zakaz dopuszczania świeckich do głoszenia homilii podczas celebracji Mszy świętej odnosi się również do alumnów seminariów, studentów teologii i tych, którzy podjęli się zadania, jak się określa, „asystentów duszpasterskich”, nie wyłączając również wszelkich innych grup, ruchów, wspólnot lub stowarzyszeń świeckich146.


  [...]Instrukcję tę, opracowaną na polecenie Ojca świętego Jana Pawła II przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w porozumieniu z Kongregacją Nauki Wiary, tenże Papież zatwierdził dnia 19 marca 2004 roku, w uroczystość świętego Józefa, oraz nakazał ją wydać, aby niezwłocznie była zachowywana przez wszystkich, do których jest skierowana.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Środa
  wieczór
  5°C Czwartek
  noc
  3°C Czwartek
  rano
  3°C Czwartek
  dzień
  wiecej »