Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym rośnie liczba amputacji kończyn z powodu miażdżycy, alarmują specjaliści cytowani przez "Gazetę Polską Codziennie".
Jeżeli jeszcze w latach 2008-2011 co roku traciło nogę w wyniku niedrożności naczyń krwionośnych spowodowanych miażdżycą 6-10 tys. pacjentów, to w 2012 r. liczba ta sięgnęła 12 tys. przypadków.
Polska przoduje w tej bolesnej statystyce wśród krajów europejskich. - W naszym kraju przeprowadza się blisko 8 amputacji nóg na 100 tys. mieszkańców, w Danii - 2, a w Hiszpanii i Holandii - 1, podkreśla prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Jedną z przyczyn rosnącej liczby amputacji nóg jest wadliwy system wyceny przez NFZ procedur medycznych. - Wycena amputacji [...] jest wysoka. W związku z tym wiele szpitali, w których funkcjonuje oddział chirurgii ogólnej, sięga po taką procedurę, by utrzymać się przy życiu(...). Niestety, zbyt wiele amputacji przeprowadza się bez diagnostyki układu naczyniowego w kończynie, choć jest do tego sprzęt, wyjaśnia prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej dr Wacław Kuczmik.
- Nie ma wątpliwości, że gdyby system kontraktacji procedur medycznych oraz ich wyceny był racjonalny, to do wielu przypadków amputacji by nie doszło, mówi szef sejmowej komisji zdrowia dr Tomasz Latos.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.
„W obliczu powagi zbliżającego się zadania i pilnych potrzeb obecnych czasów..."
25 kwietnia doszło do podpisana porozumienia między DR Konga z Rwandą.
"Chłopcy, czy to możliwe, że mam żyć bez was" - zapisała w pamiętniku 16 listopada 1945 roku.