Podobnie jak do Polaków, tak do bergameńczyków papież Franciszek wystosował specjalne orędzie z okazji kanonizacji Jana XXIII.
„Wprawdzie od czasów Jana XXIII świat się zmienił i nowe wyzwania stoją przed misją wspólnoty chrześcijańskiej. Jednak jego dziedzictwo również dziś może być natchnieniem dla Kościoła, który ma żyć słodką i pokrzepiającą radością ewangelizacji, być dla każdego człowieka towarzyszem w drodze, «wiejską studnią», z której wszyscy mogą zaczerpnąć świeżej wody Ewangelii”. Słowa te czytamy w papieskim przesłaniu do mieszkańców diecezji Bergamo, z której pochodził Angelo Roncalli.
Franciszek przypomina, że Jan XXIII rozsławił swą rodzinną ziemię, która do dziś jest utożsamiana z jego uśmiechniętym obliczem i ojcowską czułością. Zachęca zatem bergameńczyków, by pamiętali, że jego świętość wyrosła z głębokiej wiary przeżywanej na co dzień, w środowisku rodzin ubogich, lecz zjednoczonych miłością do Pana Boga, w społeczności zdolnej do dzielenia się w prostocie.
Swe przesłanie z okazji kanonizacji Franciszek kieruje do wszystkich bergameńczyków, również do niewierzących. Jest bowiem przekonany, że całe społeczeństwo obywatelskie może czerpać inspirację z życia Jana XXIII i szukać nowych, dostosowanych do naszych czasów sposobów budowania życia społecznego w oparciu o nieprzemijające wartości braterstwa i solidarności.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.