Jan XXIII i Jan Paweł II będą kanonizowani razem, bo są to dwaj papieże Soboru Watykańskiego II - powiedział bp Jean-Yves Riocreux z Gwadelupy. Jana Pawła II nazwał „synem Soboru”, który wprowadzał w życie.
Jan XXIII i Jan Paweł II będą kanonizowani razem, bo są to dwaj papieże Soboru Watykańskiego II - powiedział bp Jean-Yves Riocreux z Gwadelupy. W rzymskim kościele św. Ludwika wygłosił on konferencję do setek pielgrzymów z Francji, którzy przyjechali na kanonizację dwóch papieży. Jana Pawła II nazwał „synem Soboru”, który wprowadzał w życie.
Mówiąc o Angelo Roncallim-Janie XXIII, wskazał, że dwoma słowami, które kierowały jego życiem, były: „Oboedientia et pax” (Posłuszeństwo i pokój), zawarte w jego haśle biskupim. Świadectwem głębi jego duchowości i świętości jest pisany przez całe życie „Dziennik duszy”. Angelo Roncalli nieustannie zdawał się na wolę Bożą. Łączył umartwienia z radością i pogodą ducha. Był zwany „dobrym papieżem”, a była to dobroć zakorzeniona w Bogu – zaznaczył bp Riocreux.
Przypomniał, że w dniu przyjęcia święceń kapłańskich ks. Roncalli postanowił cały oddać się Bogu i zbawieniu dusz, które to postanowienie nazajutrz pobłogosławił ówczesny papież, św. Pius X. Gdy natomiast został biskupem, postanowił być surowym dla siebie i łagodnym dla drugich.
Przedstawiając postać Jana Pawła II, ordynariusz Basse-Terre podkreślił, że ojciec przyszłego papieża był człowiekiem głębokiej modlitwy i zabierał syna na pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej. Gdy Karol Wojtyła został papieżem i po raz pierwszy wszedł do swojego mieszkania na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego, powiedział: „Tu będzie mój klasztor”. Z okien widział biała linię na placu św. Piotra, będącą granicą Państwa Watykańskiego, jednak daleko je przekraczał, objeżdżając świat jako misjonarz aż po krańce Ziemi – mówił bp Riocreux.
Podzielił się też wspomnieniem ze swego pobytu w Gdańsku – „polskiej stolicy wolności” - podczas pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w 1987 r. Papież odprawiał Mszę na ołtarzu w kształcie statku. Powiedział wówczas, że czuje się jak kapitan, na co setki tysięcy zebranych odpowiedziało wznoszeniem transparentów z napisem „Solidarność”. - Tam tworzyła się historia, a za dwa lata upadł mur berliński – przypomniał hierarcha.
Wspomniał swoją rozmowę z Janem Pawłem II podczas wizyty ad limina Apostolorum. Był wówczas ordynariuszem podparyskiej diecezji Pontoise, na której terenie znajduje się miasto Aulnay-sous-Bois. To tam młody ks. Wojtyła odprawił w 1947 r. Mszę św. dla polskich emigrantów. „Pamiętam!” – powiedział Jan Paweł II biskupowi, który ten fakt przypomniał.
Zdaniem bp. Riocreux istnieje podobieństwo świętości Jana XXIII i Jana Pawła II, gdyż obaj byli pełni wiary, miłości i wielkiej nadziei. Obaj też kończyli życie w długiej agonii.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.