W pięciu miejscach miasta na czas upałów działać będą kurtyny wodne - zdecydował stołeczny ratusz. Pomogą one przetrwać warszawiakom wysokie temperatury. W środę na obszarze województwa mazowieckiego temperatura sięgała 31 st. C.
Kurtyny wodne już od kilku sezonów uruchamiane są podczas upałów w najbardziej ruchliwych miejscach miasta. Urządzenia wytwarzają wodną mgiełkę, w której każdy może się ochłodzić.
Obecnie kurtyny zainstalowano na placach: Trzech Krzyży, Zamkowym i Konstytucji, a także na Krakowskim Przedmieściu oraz przy katedrze na Floriańskiej. Będą działać w najbliższych dniach, dopóki będzie utrzymywał się upał, w godz. od. 10 do 17. Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że w razie potrzeby miasto jest przygotowane na uruchomienie kolejnych kurtyn.
Wachlarz wody wytwarzany przez urządzenia jest wysoki na ok. 3-4 m; każde z nich wykorzystuje ok. 3 tys. litrów wody na godzinę.
Na swej stronie internetowej ratusz przestrzega przed skutkami upałów dla zdrowia. Wysoka temperatura może powodować odwodnienie organizmu, nagłe pogorszenie się stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach - szczególnie w przypadków osób starszych i z chorobami układu krążenia - zagrożenie życia.
Dlatego urzędnicy proszą, aby w godzinach południowych mieszkańcy ograniczyli do minimum przebywanie na słońcu oraz nosili nakrycia głowy chroniące twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem. Przypominają też, w czasie upałów warto ubierać się w przewiewne stroje w jasnych kolorach, unikać alkoholu oraz pić przynajmniej 2 litry wody dziennie.
Magistrat przypomina także, że do dyspozycji mieszkańców Warszawy są 32 baseny, z czego cztery to pływalnie odkryte. Obecnie działają trzy z nich, ostatnia, w parku Szczęśliwickim, zostanie uruchomiona w sobotę.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.