Watykański apel o wolność religijną w Korei Północnej i innych krajach Azji oraz nowa książka wydana w związku z planowaną podróżą Ojca Świętego.
Młodzież i męczennicy w Azji. Misja Papieża Franciszka w Korei”. Książka pod takim tytułem ukazała się we Włoszech w związku z planowaną na połowę sierpnia podróżą Ojca Świętego do Korei Południowej. Jej autorem jest Vincenzo Faccioli Pintozzi, a wstęp napisał kard. Pietro Parolin.
Watykański sekretarz stanu przypomina, że chrześcijaństwo dotarło do Korei w XVIII wieku. Aż do 1836 r., kiedy przybyli tam pierwsi misjonarze francuscy, opierało się wyłącznie na wierze i świadectwie katolików świeckich. W XVIII i XIX wieku oparło się krwawym prześladowaniom. Podczas sierpniowej pielgrzymki Papież będzie beatyfikował kolejnych 124 męczenników z tamtego okresu, po tych, których już kanonizował św. Jan Paweł II. Koreański Kościół bardzo się ostatnio rozwija. W ciągu niespełna półwiecza liczba katolików wzrosła od 1 proc. do 11.
„W historii Korei widać namacalnie, że Ewangelia jest w stanie zasymilować się i dojrzeć w każdej kulturze, odpowiadając na oczekiwania i najgłębsze aspiracje narodów – pisze kard. Parolin. – Zauważamy to też w sposobie, w jaki świadectwo Papieża Franciszka przyjmuje się w Korei, Chinach oraz tylu innych częściach Azji i świata. Robi wrażenie, jak zobaczywszy jego miłosierdzie, radość, miłość do chorych i ubogich – wielu Koreańczyków i nie tylko zainteresowało się wiarą katolicką, prosząc o chrzest”. Watykański sekretarz stanu zapewnia też o modlitwie o pokój między Koreą Północną i Południową oraz o przywrócenie na całym półwyspie pełnego poszanowania praw człowieka. „Musimy się też modlić do Pana, aby nie bano się tam Jego obecności i Jego Słowa, aby nie obawiano się Ewangelii, bo jest ona tylko miłością, prawdziwą nadzieją i radością, oferowanymi łagodnie z szacunkiem. Dotyczy to również innych krajów azjatyckich, gdzie wiara chrześcijańska napotyka trudności i przeszkody, a widzi się w niej nadal religię zagraniczną” – dodaje kard. Parolin.
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób