Był jednym z uczestników Powstania Warszawskiego.
Janusz Załuska ps. „Godlewski” zmarł 20 lipca br. Miał 101 lat. Załuska był inżynierem zootechnikiem, absolwentem gimnazjum im. Stefana Batorego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także Wołyńskiej Szkoły Podchorążych rezerwy Artylerii im. Marcina Kątskiego we Włodzimierzu Wołyńskim.
W czasie kampanii wrześniowej walczył w szeregach 14. dywizjonu artylerii konnej Podlaskiej Brygady Kawalerii, bateria pułkownika Jarnowieckiego. Następnie dołączył w Kraśniku do 8 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Chełmińskiej, było to zgrupowanie pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego.
W czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem Pułku Ułanów Lubelskich „Jeleń”, który walczy w rejonie Śródmieścia Południowego.
Po wojnie został profesorem nauk rolniczych i pracował m.in. w Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.
Jego dorobek naukowy obejmował prace badawcze dotyczące żywienia, gospodarki paszowej i hodowli zwierząt gospodarskich. Realizował swoje zainteresowania w zakresie hodowli i genetyki owiec i koni. Był autorem 162 oryginalnych prac badawczych i 9 podręczników.
Za całokształt działalności uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1977 roku. Prezydent Lech Wałęsa nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 1991 r., a także medal za udział w wojnie obronnej 1939 r. Minister Obrony Narodowej RP awansował go z dniem 1.09.2000 r. na stopień porucznika.
W 2005 r. otrzymał tytuł doctora horonis causa Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.
Swoje wspomnienia z Powstania zawarł w książce „Dom przy barykadzie”.
Pogrzeb odbędzie się 30 lipca o godz. 12:00 w kościele św. Tomasza przy ulicy Dereniowej na Ursynowie.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.