W deklaracji szczytu NATO w Newport w Walii znajdą się słowa poparcia dla udzielenia Ukrainie pomocy wojskowo-technicznej ze strony członków Sojuszu - oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Petro Poroszenko.
"W deklaracji zostanie zaznaczone, że NATO popiera dwustronne działania państw członkowskich, dotyczące udzielenia wojskowo-technicznego wsparcia Ukrainie" - ogłosiła administracja prezydencka w Kijowie.
"To jest to, na co czekaliśmy" - oświadczył Poroszenko, który uczestniczy w spotkaniu w Newport.
Prezydent wyjaśnił, że wśród decyzji szczytu będzie włączenie Ukrainy do programu specjalnego, w którego ramach powołane będą cztery fundusze; zajmą się one pomocą logistyczną, komunikacją, cyberprzestępczością oraz rehabilitacją rannych.
Administracja Poroszenki poinformowała, że swój pobyt w Newport prezydent rozpoczął od spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą, premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, kanclerzem Niemiec Angelą Merkel, premierem Włoch Matteo Renzim i prezydentem Francji Francois Hollande'em.
"Unikalny format tego spotkania demonstruje poparcie państw NATO dla jedności terytorialnej Ukrainy, która ma do czynienia z agresją zewnętrzną" - powiedział Poroszenko.
"Istnieje zrozumienie, że wspierając Ukrainę, wspierając pokój, stabilizację i deeskalację sytuacji na wschodzie, popierają one stabilność w Europie i na świecie. Nie jest to dziś wyłącznie kwestia konfliktu ukraińskiego. Jest to problem globalny" - podkreślił ukraiński prezydent.
NATO jako sojusz nie może dostarczyć Ukrainie sprzętu wojskowego, ale mogą to uczynić poszczególne kraje członkowskie - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen na konferencji prasowej podczas szczytu NATO w walijskim Newport.
"NATO jako sojusz nie bierze udziału w dostarczaniu sprzętu Ukrainie, bo nie posiadamy potencjału militarnego. Potencjał ten posiadają indywidualne kraje Sojuszu i takie decyzje (o dostarczaniu sprzętu Ukrainie - PAP) są decyzjami krajowymi i nie zamierzamy się w nie mieszać" - powiedział Rasmussen.
Potwierdził, że szczyt NATO powoła fundusz powierniczy, który ma pomóc w modernizacji ukraińskiej armii. Będzie to temat spotkania Komisji NATO-Ukraina, które rozpoczęło się w czwartek po południu w Newport z udziałem ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki. Fundusz ma być przeznaczony na reformę dowództwa ukraińskiej armii, wsparcie logistyczne, poprawę cyberbezpieczeństwa i rehabilitację weteranów.
Według Poroszenki w dokumencie końcowym szczytu w Newport znajdzie się zapis, że Sojusz "popiera dwustronne działania państw członkowskich, dotyczące udzielenia wojskowo-technicznego wsparcia Ukrainie"
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.