Możliwa ekstradycja abp. Wesołowskiego

Włoski kardynał Velasio De Paolis z Sądu Najwyższego Watykanu nie wykluczył, że może dojść do ekstradycji oskarżonego o pedofilię arcybiskupa Józefa Wesołowskiego.

W wywiadzie opublikowanym w czwartek w dzienniku "La Stampa" kardynał De Paolis oświadczył: "Wesołowski może zostać wydany, a watykański sekretariat stanu, na mocy Paktów Laterańskich, może też zwrócić się do Włoch z wnioskiem o to, by - jeśli zostanie skazany - mógł odbywać karę we włoskim więzieniu".

Kardynał De Paolis nie wyjaśnił, do jakiego kraju były nuncjusz mógłby zostać wydany. Wiadomo, że postępowania przeciwko niemu prowadzą Dominikana, gdzie ostatnio pełnił funkcję ambasadora watykańskiego, oraz Polska.

Zwracając uwagę na przełom w podejściu do pedofilii i bezprecedensową decyzję o aresztowaniu byłego nuncjusza i postawieniu go przed trybunałem w Watykanie, włoski purpurat podkreślił: "Do tej pory Kościół nie osądzał przestępstwa pedofilii z punktu widzenia kryminalnego, ale dyscyplinarnego". Teraz w przypadku byłego nuncjusza, osadzonego w areszcie domowym za Spiżową Bramą, dojdzie do tego po raz pierwszy - zauważył.

"Nadużycia seksualne wobec nieletnich były naruszeniem dyscypliny kościelnej. Aresztowanie arcybiskupa Wesołowskiego to mocna i jasna decyzja Franciszka" - dodał kard. De Paolis.

Wyraził przekonanie, że papież odpowiedział w tak wyraźny sposób na polemiki, do jakich doszło na forum agend ONZ, które skrytykowały Watykan za zaniechania w podejściu do skandalu pedofilii.

Papież "pokazał, że w jego państwie przestępstwa wobec dzieci są karane w przykładny sposób" - dodał kardynał De Paolis.

Zaznaczył zarazem, że niewystarczająca okazała się kara usunięcia ze stanu duchownego, wymierzana przez Kongregację Nauki Wiary, jaką otrzymał już były nuncjusz. Kongregacja, dodał, "nie wsadza winnego do więzienia, pozostawia go bezkarnym". Dlatego, jak wyjaśnił, oskarżony stanie przed trybunałem watykańskim.

«« | « | 1 | » | »»
 • AAA
  25.09.2014 21:52
  Dlaczego z uporem maniaka piszecie o Wesołowskim jako o arcybiskupie. Przecież nie jest on już nawet diakonem - został wydalony ze stanu kapłańskiego.
 • mundi
  26.09.2014 06:37
  AAA
  Tak naprawdę to nie ma żelaznych dowodów na winę Wesołowskiego i wątpię żeby były i ma prawo do odwołania.
  Nawet Dominikańska prokuratura ich nie posiada a reszta to hucpa medialna w celu zdyskredytowania BISKUPA!!
  A młyny Watykanu mielą dalej i dokładnie
 • saherb
  26.09.2014 09:14
  Ciągle tylko mowa o pedofilii. Uważam, że niesłusznie. Czy rzeczywiście abp. jest pedofilem? Ile jego najmłodsza "ofiara" miała lat? Po pierwsze, to abp. wolał tylko chłopców, więc jest homoseksualistą. Dlaczego więc homoseksualiści nie stają w obronie "swojego"? Tutaj nasuwa się wniosek, że homoseksualizmowi blisko do pedofilii. Po drugie, to wszystkie działania seksualne (jeśli rzeczywiście były), o które jest oskarżany, to korzystanie z prostytucji nieletnich, więc były dobrowolne i dlatego nie można mówić o "zmuszaniu", "gwałtach", "krzywdzeniu" itp. Po trzecie, dlaczego na Dominikanie nie tępi się z równą zajadłością innych klientów tych młodocianych chłopców-prostytutek oraz dlaczego nie tępi (zapobiega) się samej prostytucji?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  22°C Wtorek
  dzień
  wiecej »