W 2015 r. bez zmian w finansowaniu kościołów

Nie wcześniej niż na przełomie roku będzie znane stanowisko rządu dot. postulatów kościołów i związków wyznaniowych związanych z likwidacją Funduszu Kościelnego - poinformował PAP rzecznik MAC. W 2015 r. nie będzie zamian w ich finansowaniu.

Jak poinformował rzecznik MAC Artur Koziołek, nie zostały zakończone konsultacje z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi.

Do przeanalizowania zostają cztery główne kwestie: ubezpieczeń zdrowotnych dla kleryków seminariów duchownych, wysokości kwoty gwarantowanej dla kościołów, okresu przejściowego między przepisami i możliwości przekazywania odpisu podatkowego na dwa kościoły w przypadku rozliczających się wspólnie małżonków, z których każdy jest innego wyznania.

Jak poinformował rzecznik MAC, wznowienie rozmów nastąpi wtedy, gdy rząd zajmie stanowisko wobec tych postulatów. Dopytywany powiedział, że nie nastąpi to wcześniej niż na przełomie roku.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch powiedział PAP, że strona kościelna nie ma żadnej oficjalnej informacji o zawieszeniu rozmów, bądź odłożeniu ich na określony rok. Dodał, że od kiedy rozpoczęły się rozmowy na temat zamiany Funduszu Kościelnego na dobrowolny odpis z podatku, jest już trzeci minister MAC. "Zapewne musi mieć on trochę czasu na podjęcie kontynuowania różnych prac w ministerstwie" - stwierdził.

Rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Wojciech Pracki uważa, że brak zmian w 2015 r. może wynikać z roku wyborczego i z tego, że nowy rząd został zaprzysiężony na rok. Według niego temat został odłożony dla nowej Rady Ministrów i trzeba poczekać na to, co będzie w 2016 r. "Gdyby ten projekt już był, mielibyśmy jakiś materiał do pracy. A tak stoimy w tym samym miejscu, w którym byliśmy kilka lat temu" - dodał.

Nieuzgodniona jest kwestia ubezpieczenia zdrowotnego dla alumnów, którzy nie są studentami wydziałów teologicznych na państwowych uniwersytetach bądź na KUL, UKSW czy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Projekt ustawy przewiduje, że za studentów seminariów duchownych składki zdrowotne powinien płacić Kościół.

Sporna jest wysokość tzw. "kwoty gwarantowanej" - zgodnie z projektem ustawy nie może ona przekroczyć kwoty przewidzianej w 2013 r. w budżecie państwa na Fundusz Kościelny. Kościoły i inne związki wyznaniowe chcą, by odpowiadała ona wysokości środków faktycznie przekazanych z Funduszu Kościelnego.

W ocenie strony kościelnej powinien też zostać wydłużony trzyletni okres przejściowy, w którym państwo ma wyrównywać Kościołom i związkom wyznaniowym różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną z odpisu a wysokością dotacji z budżetu państwa przewidzianą na Fundusz Kościelny. I w tej sprawie nie ma stanowiska rządu.

Kolejną niewyjaśnioną kwestią jest dopuszczenie możliwości przekazywania środków z odpisu podatkowego 0,5 proc. na dwie różne wspólnoty religijne w przypadku małżeństw rozliczających się razem - np. po 0,25 proc. na każdą z nich. Obecnie projekt przewiduje możliwość przekazania kwoty w wysokości nieprzekraczającej 0,5 proc. podatku należnego na rzecz jednego kościoła albo jednego innego związku wyznaniowego.

Rzecznik MAC przypomniał, że projekt noweli o gwarancjach wolności sumienia i wyznania był przedmiotem uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych także z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi. Dodał, że nie zostały one zakończone. Poinformował, że w 2014 r. odbyły się cztery spotkania ministra z przedstawicielami kościołów i innych związków wyznaniowych.

Rozmowy ws. Funduszu Kościelnego i zastąpienia go odpisem podatkowym zaczęły się w 2012 r. Projekt zmian przedstawił ówczesny minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. 21 lutego 2013 r. strony ogłosiły "roboczy kompromis": Fundusz Kościelny miał zostać zastąpiony dobrowolnym odpisem 0,5 proc. Państwo przez 3 lata miało wyrównywać różnicę między tym, co zadeklarowali podatnicy, a dotychczasową kwotą ok. 90-100 mln zł przekazywaną z budżetu na Fundusz.

Nowy minister MAC Andrzej Halicki mówił w mediach, że w 2015 r. nie zostanie jeszcze wprowadzony odpis podatku dochodowego na kościoły i związki wyznaniowe. Dodał, że nie ma w budżecie na rok przyszły takiej formuły.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
26°C Piątek
noc
24°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
34°C Piątek
wieczór
wiecej »