W rozmowie z ukraińskim Radiem „Maryja” biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło odniósł się do głosów ukraińskich katolików przeklinających prezydenta Rosji i powiedział, że jest to niegodne.
Katolicy powinni modlić się o nawrócenie Puitina, gdyż człowiek wierzący nie powinien nikogo przeklinać. W jego opinii jeśli Putin się nawróci, nastanie pokój, jeśli nie, wojna będzie trwała dalej. W tym kontekście przypomniał orędzie fatimskie, wzywające do modlitwy o nawrócenie Rosji. Bp Sobiło stale rezydujący w Zaporożu znany jest z tego, że wielokrotnie publicznie surowo osądzał agresję rosyjską we Wschodniej Ukrainie.
Prowadził negocjacje z separatystami w sprawie uwolnienia porwanych księży w Donbasie. Jeździł na linię frontu pod Mariupolem do ukraińskich żołnierzy, którym zawoził żywność i lekarstwa. W omawianym wywiadzie kategorycznie polemizował z pojawiającymi się na Wschodniej Ukrainie głosami, że reszta kraju żyje swoim życiem, nie przejmując się wojną w Donbasie. Przypomniał, że w całej Ukrainie trwa modlitwa o pokój w Donbasie.
W szeregach oddziałów uczestniczących w Operacji Antyterrorystycznej służy wielu ochotników z Centralnej i Zachodniej Ukrainy, a w wielu miastach organizowane są zbiórki na potrzeby walczących oraz otacza się opieką uchodźców ze Wschodu. Mówiąc o sytuacji Kościoła na terytoriach zajętych przez terrorystów bp Sobiło potwierdził, że w żadnej z tamtejszych parafii nadal nie ma księży katolickich. Pracują w innych parafiach. Mają stały kontakt telefoniczny z wiernymi i w każdej chwili, jak tylko warunki na to pozwolą, wrócą do swoich parafii. Większość kościołów katolickich, poza uszkodzonym kościołem pw. Ducha Świętego w Kramatorsku, ocalała.
W Donbasie normalnie pracuje tylko parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Mariupolu, prowadzona przez ojców paulinów. Miejscowi katolicy organizują pomoc dla ukraińskich żołnierzy, stacjonujących na linii okopów, kilka kilometrów od parafii. Biskup Sobiło pochodzi z Niska na Podkarpaciu. Ukończył seminarium w Lublinie, gdzie został wyświęcony na kapłana w 1986 r. W 1991 r. wyjechał na Ukrainę, gdzie pracował jako proboszcz w diecezji kamieniecko-podolskiej, a następnie w utworzonej w 2002 r. diecezji charkowsko-zaporoskiej. W 2010 r. został konsekrowany na biskupa pomocniczego tej diecezji. Posiada obywatelstwo ukraińskie.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.