Reklama

Dymisja za spóźnioną publikację ustawy

Zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów został odwołany ze stanowiska, a wobec dyrektora tego departamentu wszczęto postępowanie wyjaśniające ws. spóźnionej publikacji ustawy o tzw. rajach podatkowych - poinformował w środę PAP resort.

Reklama

"Wobec osób odpowiedzialnych za stwierdzone nieprawidłowości zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe. Zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych (Jarosław Szatański - PAP) został odwołany ze stanowiska. Wobec dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych (Ewa Adamiak - PAP) zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające w trybie przepisów ustawy o służbie cywilnej" - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Resort podał także, że minister finansów Mateusz Szczurek zapoznał się z ustaleniami kontroli KPRM w sprawie dotyczącej publikacji ustawy o zagranicznych spółkach kontrolowanych, czyli tzw. CFC (nowelizacja ustawy o CIT i PIT). "Ustalenia kontroli nie zostały zakwestionowane. Minister finansów podjął działania dla poszerzenia nadzoru nad procesem legislacyjnym" - wskazano.

W komunikacie przesłanym PAP resort finansów przypomniał, że po uzyskaniu informacji o nieopublikowaniu przez Rządowe Centrum Legislacji zmian w ustawie dotyczącej rajów podatkowych w oczekiwanym terminie, minister finansów podjął działania naprawcze. Przygotowano projekt ustawy przewidujący nowy termin wejścia w życie tych regulacji. Umożliwią one stosowanie przepisów dotyczących zagranicznych spółek kontrolowanych od 1 stycznia 2015 r.

Ponadto minister finansów wprowadził rozwiązania wzmacniające nadzór w zakresie procesu legislacji aktów prawnych, których inicjatorem jest MF.

"20 października br. w Regulaminie organizacyjnym Ministerstwa Finansów wprowadzono dodatkowy obowiązek monitorowania terminów związanych z ostatnią, przebiegającą poza Ministerstwem Finansów, fazą prac nad projektami ministerstwa. Wprowadzono również obowiązek informowania członków Kierownictwa MF oraz Departamentu Prawnego o ryzyku niedotrzymania terminów w toku procesu legislacyjnego" - poinformowało MF.

W opublikowanym w środę przez KPRM sprawozdaniu szefa kancelarii premiera Jacka Cichockiego z kontroli przeprowadzonej przez kancelarię w resorcie finansów i RCL napisano m.in., że "ustalenia kontroli uzasadniają negatywną ocenę skuteczności i rzetelności działań Ministerstwa Finansów dotyczących wejścia w życie przepisów (...) w zakresie zagranicznych spółek kontrolowanych z dniem 1 stycznia 2015 r."

Według KPRM resort finansów nie monitorował daty jej opublikowania w terminie umożliwiającym wejście w życie z dniem 1 stycznia 2015 r., tym samym nie zapewnił objęcia przepisami dotyczącymi CFC jak najszerszej grupy podatników. "Nie podjęto również działań w celu przyspieszenia prac nad publikacją ustawy zmieniającej nawet w ostatnim możliwym dniu jej ogłoszenia, tj. 30 września 20014 r." - napisano w dokumencie.

Zdaniem kontrolerów z KPRM odpowiedzialny za przygotowanie ustawy Departament Podatków Dochodowych w MF nie dostrzegł ryzyka związanego z nieopublikowaniem ustawy w oczekiwanym terminie i nie informował członków kierownictwa ministerstwa o potencjalnych skutkach nieogłoszenia regulacji do dnia 30 września 2014 r.

KPRM ma też zastrzeżenia do RCL - urząd ten nieprawidłowo ustalił termin ogłoszenia ustawy. Odpowiedzialność za to ponoszą szef Departamentu Dzienników Urzędowych i Systemów Informacyjnych Jarosław Deminet i jego zastępca Marek Głuch, "którzy dokonywali analizy przepisów vacatio legis i w konsekwencji nie nadali pracom właściwego priorytetu, tj. przyspieszonego trybu prac".

Według ustaleń KPRM Deminet uznał, że nieprzekraczalnym terminem publikacji był 30 listopada 2014 r., ponieważ z ogólnych zasad dotyczących przepisów podatkowych wynikała konieczność ogłoszenia ustawy do końca listopada 2014 r., natomiast zastępca dyrektora departamentu w ogóle nie określił terminu publikacji.

Wiceminister finansów Janusz Cichoń (nadzorujący departamenty podatkowe w MF) poinformował we wtorek w Sejmie, że w związku z opóźnieniem publikacji ustawy dotyczącej rajów podatkowych oddał się do dyspozycji premier Ewy Kopacz. Dodał, że to samo uczynił szef RCL Maciej Berek. Także we wtorek Sejm uchwalił nowelę przewidującą, że przepisy blokujące wyprowadzanie zysków firm do rajów podatkowych wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

Ustawa ta została podpisana 17 września i - by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. - powinna była zostać opublikowana przed końcem września. RCL opublikowało ją jednak 3 października, w efekcie istniały obawy, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem.

W związku z opóźnieniem publikacji ustawy premier Ewa Kopacz zleciła szefowi KPRM Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. Prezes RCL Maciej Berek informował, że chce, by sprawę wyjaśniło Centralne Biuro Antykorupcyjne, które już otrzymało komplet materiałów dotyczących procedury legislacyjnej w tej sprawie. Opóźnienie publikacji ustawy dotyczącej rajów podatkowych bada też NIK. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie prowadzi prokuratura.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
2°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama