Liturgii złączonej z obrzędem uroczystego podniesienia kościoła sanktuaryjnego w Skarżysku-Kamiennej do godności bazyliki mniejszej przewodniczył kard. Gerhard Müller, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Liturgii przewodniczył kard. Gerhard Müller (trzeci z lewej)
Siedzą (od lewej): abp Tomasz Peta z Kazachstanu, abp Zygmunt Zimowski, abp Wacław Depo i bp Henryk Tomasik
Hierarcha wygłosił kazanie w języku polskim, co spotkało się z radosnym aplauzem wiernych, a nawiązując do słów św. Jana Pawła II powiedział: - To kolejny dar miłosiernego Boga w tym świętym miejscu. Z godnością bazyliki łączą się liczne przywileje. Miłosierny Bóg będzie udzielał tutaj licznych łask. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój a człowiek bezpieczeństwo.
Świątynia nie pomieściła wiernych, a w liturgii wzięło udział kilku biskupów, którzy na różny sposób byli i są złączeni z sanktuarium. Abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, odczytał bullę papieża Franciszka ogłaszającą bazylikę. W 2005 r., gdy bp Zimowski był ordynariuszem radomskim, obraz Matki Bożej Miłosierdzia ze Skarżyska został ukoronowany papieskimi koronami. Eucharystię z bp. radomskim Henrykiem Tomasikiem i sufraganem bp. Adamem Odzimkiem celebrował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W roku przygotowań do koronacji ks. Depo, wówczas rektor radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego, przewodniczył komitetowi przygotowującemu uroczystość.
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Dekret papieża Franciszka odczytał abp Zygmunt Zimowski
Po jego prawej ręce kustosz sanktuarium ks. prał. Jerzy Karbownik
Skarżyskie sanktuarium jest znane z wielu dzieł czynnego miłosierdzia. Tysiące posiłków dla biednych, noclegi dla bezdomnych to jedynie przykłady. A Boże miłosierdzie to także przebaczenie. I na ten wątek, który teraz będzie jeszcze bardziej obecny w sanktuarium, wskazał kard. Müller: - Niech więc w tej bazylice obficie udzielane i doświadczane będzie miłosierdzie Boże. Niech wypełnia je modlitwa i miłosierdzie dla nas i całego świata. Trwajcie na modlitwie z Matką Miłosierdzia. Niech wierni korzystają tutaj z daru Bożego przebaczenia. Niech pogubieni na drogach świata, spotykają tutaj czekającego Boga.
Podczas uroczystości Kapituła Ostrobramska po raz pierwszy przyznała medale ”Pani z Ostrej Bramy i Dziełom Miłosierdzia Oddany”. Otrzymali je: kard. Gerhard Müller, nieobecny na uroczystości kard. Henryk Gulbinowicz, hierarcha, który przewodniczył koronacji przed 9 laty, abp Zygmunt Zimowski, abp Wacław Depo, bp Henryk Tomasik, pracujące w parafii siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, dobrodziejka sanktuarium Stefania Dulęba oraz Wiesława Pisarska, która od wielu lat oprowadza po sanktuarium pielgrzymów i na różne sposoby pomaga w parafii i sanktuarium.
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Medal ”Pani z Ostrej Bramy i Dziełom Miłosierdzia Oddany” otrzymuje Wiesława Pisarska
Wyróżnienie przyznaje Kapituła Ostrobramska
Na zakończenie odśpiewano dziękczynne Te Deum, a bp Henryk Tomasik powiedział: -Tytuł bazyliki stanowi wielkie wyróżnienie i jest wielkim darem ojca świętego. Wierni gromadzący się w bazylice w swych modlitwach mają szczególnie pamiętać o ojcu świętym i o intencjach, które nosi on w swym sercu. Stąd też uroczystego charakteru nabierają w bazylice liturgiczne obchody związane ze św. Piotrem Apostołem i uroczystości papieskie. Wierni nawiedzający bazylikę mogą zyskać łaskę odpustów, których udziela ojciec święty.
Tytuł bazyliki mniejszej nadawany jest przez papieża, a otrzymują go kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. W bazylikach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: nawiedzenie świątyni w określone dni roku, przyjęcie Komunii świętej (poprzedzone ewentualną spowiedzią świętą), odmówienie modlitwy w intencjach papieża. Owe określone dni roku to: uroczystość Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), święto tytułu bazyliki, święto ”Porcjunkuli” (2 sierpnia) oraz jeden raz w ciągu roku w dniu określonym według uznania, pod zwykłymi warunkami: odbycie spowiedzi sakramentalnej, przyjęcie komunii świętej, odmówienie modlitwy w intencjach papieża.
Sama bazylika natomiast musi być kościołem otwartym przez cały dzień i ma w niej być wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Powinni też być spowiednicy oraz przewodnicy oprowadzający po świątyni.
W diecezji radomskiej, oprócz skarżyskiego kościoła MB Miłosierdzia, tytuł bazyliki posiadają świątynia w sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie oraz kościół św. Kazimierza w Radomiu.
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Na frontonie bazyliki znalazł się informacyjny napis oraz biskupie herby
Pierwszy z lewej to herb założyciela sanktuarium śp. bp. Edwarda Materskiego
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.