Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła we wtorek uchwałę, w której uznała Rosję za agresora, a separatystyczne republiki, doniecką i ługańską, za organizacje terrorystyczne. Parlament wyraził nadzieję, że podobne decyzje podejmą też inne kraje i światowe organizacje.
Rezolucję w tej sprawie poparło w przeprowadzonym we wtorek głosowaniu 271 deputowanych w liczącym formalnie 450 posłów parlamencie.
"Ukraina pozostaje celem agresji wojskowej Federacji Rosyjskiej. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni w wyniku ataków separatystów w Wołnowasze, Doniecku i Mariupolu zginęło ok. 50 cywilnych obywateli Ukrainy" - mówiła, przedstawiając projekt uchwały, deputowana partii Samopomoc Hanna Hopko.
Po głosowaniu nad uchwałą w tych dwóch sprawach ukraińscy deputowani rozpoczęli już zbieranie podpisów pod wnioskiem do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o wszczęcie śledztwa dotyczącego zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych na wschodzie Ukrainy.
Politycy zachodni wielokrotnie wypominali Ukraińcom, że chcą wzmocnienia nacisków międzynarodowych na Rosję, która wspiera walczących w Donbasie rebeliantów, jednak sami nie podejmują w tym celu żadnych kroków.
"Decyzje te zostały podjęte w formie oświadczenia. Zadaniem MSZ jest doniesienie ich do wszystkich, do kogo są one adresowane. Mamy nadzieję, że stanowisko organu ustawodawczego (parlamentu) Ukrainy zostanie usłyszane w Unii Europejskiej. Sądzę, że światu trudno będzie nie zwrócić na nie uwagi" - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis.
Wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij ocenił, że rezolucja na temat Rosji i separatystów umożliwia podjęcie międzynarodowych kroków prawnych przeciwko agresorowi i jego bojownikom. "Nasze oświadczenie wyznacza procedury uznania Rosji za państwo agresora, które mogą być rozpatrywane na poziomie międzynarodowym" - powiedział Parubij dziennikarzom w kuluarach parlamentu.
O zbieraniu podpisów parlamentarzystów pod wnioskiem do MTK poinformował deputowany partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko, Hryhorij Nemyria. "Kolejny krok, który powinna zrobić Rada Najwyższa, to wniosek do biura prokuratora Trybunału w Hadze o wszczęcie śledztwa w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych (w Donbasie)" - oświadczył.
Uchwałę o uznaniu Rosji za agresora, a separatystycznych prorosyjskich republik ludowych - donieckiej i ługańskiej - za organizacje terrorystyczne poparło we wtorek 271 deputowanych w liczącym formalnie 450 posłów parlamencie Ukrainy.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.