Co z "dziećmi trojga rodziców"?

Anglikanie i katolicy wspólnie przeciwstawili się pomysłom legalnego tworzenia ludzkich zarodków z udziałem komórek rozrodczych pochodzących od trzech różnych osób.

Pomysł eksperymentowania z tzw. dziećmi trojga rodziców zamierza zrealizować brytyjski rząd, uznając tę technikę za „skuteczną i bezpieczną” drogę do wyeliminowania chorób dziedzicznych u potomstwa. Prawnie jest to już w Wielkiej Brytanii możliwe na mocy tzw. Human Fertilisation Embryology Act z 2008 r., który dopuszcza również tworzenie w celach naukowo-medycznych ludzko-zwierzęcych hybryd.

Wątpliwości co do etyczności takich działań zgłosiły natomiast Kościoły, żądając społecznej debaty w tej sprawie. Przedstawiciel anglikanów pastor Brendan McCarthy zaznaczył, że aby taką technikę rozrodczości stosować, potrzebna jest absolutna pewność co do jej skutków zdrowotnych. Z kolei katolicki biskup John Sherrington zwrócił uwagę, że jeszcze żaden kraj na świecie nie zalegalizował takiej metody, a środowisko naukowe nie jest jednomyślne co do jej bezpieczeństwa. Sprzeciw budzi ponadto niszczenie w ramach tej procedury tworzonych zarodków, które niezależnie od dokonywanych na nich manipulacji genetycznych są istotami ludzkimi – dodał katolicki duchowny.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GENETYKA

 • tomek
  02.02.2015 22:40
  To wszystko jest obrzydliwe i nie ma się co zastanawiać nad ewentualnym wdrożeniem jakiegokolwiek z tych pomysłów
 • BuryPies
  03.02.2015 07:58
  Może jestem ciemny i niedouczony, ale wg mnie zabawa w "tworzenie" człowieka to igranie z siłami natury o których wiemy bardzo mało.
  Większość wiedzy na temat genetyki zdobyliśmy w ciągu ostatnich 20 lat (ze względu na postęp technologiczny). Nie znamy jeszcze wszystkich konsekwencji naszej ingerencji w naturę. Nie wiemy jakie skutki będzie miało GMO.
  O ile rośliny to proste organizmy i ich pula genowa jest dosyć mocno ograniczona, to zwierzęta i ludzie to już zupełnie inna liga.
  Jeżeli tylko około 2% genów różni nas od Goryli to zastanówmy się jak wielce delikatną sprawą jest manipulacja genami. Wystarczy zmienić ułamek procenta naszego genomu, a zmiany somatyczne mogą być ogromne.|
  Nie jestem wrogiem postępu, ale igranie z genami, których jeszcze nie znamy tak dobrze jak byśmy chcieli to zabawa z ogniem na stacji benzynowej... być może nic się nie stanie, ale zagrożenie jest realne.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  20°C Czwartek
  wieczór
  16°C Piątek
  noc
  13°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »