Reklama

Leki powinny być dostępne dla każdego

Stosowanie w przypadku leków zasad ochrony własności intelektualnej może być ingerencją w prawa każdego człowieka do ochrony zdrowia.

Reklama

Każde państwo jest odpowiedzialne za zapewnienie swoim obywatelom dostępu do leków. Chodzi tu zarówno o możliwość ich zakupu, jak też o dostosowanie cen do istniejących możliwości kupujących. Wynika to z przyjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych zasady niedyskryminacji. Przypomniał o tym abp Silvano Tomasi na Forum Społecznym Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Watykański przedstawiciel przy tej organizacji zauważył, że stosowanie w tym wypadku zasad ochrony własności intelektualnej może być ingerencją w prawa każdego człowieka do ochrony zdrowia, i to w dwojaki sposób. Po pierwsze, niektóre firmy farmaceutyczne żądają nierealistycznych opłat za swoje produkty, wiedząc, że większość rządów i odbiorców indywidualnych z krajów rozwijających się nie ma możliwości płacenia tak wysokich cen. Takie działania utrzymują praktyki monopolistyczne i oznaczają całkowite zignorowanie tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup takich medykamentów.

Druga trudność dotyczy opracowywania skuteczniejszego leczenia i diagnozowania niektórych chorób zagrażających życiu. W praktyce badania takie często nie są prowadzone, gdyż prace na przykład nad rzadkimi chorobami tropikalnymi w krajach słabo rozwiniętych nie zapewniają zwrotu kosztów ani odpowiednich zysków. Tak było w przypadku gruźlicy, malarii czy wirusów HIV i ebola, które spustoszyły wybrzeże Afryki Zachodniej. Z tego też powodu firmy farmaceutyczne pracują głównie nad kwestiami zdrowotnymi, które dominują w krajach bogatych i uprzemysłowionych – wskazał watykański dyplomata.

Stolica Apostolska, przy pełnym poszanowaniu prawa do prywatnej własności intelektualnej, zachęca zatem do kreatywnego i innowacyjnego, ale też i elastycznego podejścia do powyższych kwestii. Chodzi o to, by wdrożyć w życie i zagwarantować wszystkim prawo do ochrony zdrowia bez jakiejkolwiek formy dyskryminacji. „Troska o ochronę praw własności intelektualnej, w pełnie uzasadniona sama w sobie, musi być postrzegana w szerszej perspektywie promowania dobra wspólnego, budowania globalnej solidarności, stawiającego jako priorytet życie i godność najbardziej bezbronnych ludzi na świecie” – powiedział w Genewie abp Tomasi.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LEKI, TOMASI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama