Portugalia to szósty europejski kraj, w którym Polacy mogą wykupić leki na receptę wystawioną w Polsce. Wkrótce do tej grupy dołączą także Grecja i Cypr - poinformowało Centrum e-Zdrowia.
Portugalia to kolejny po Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach oraz prawie całej Hiszpanii, kraj, w którym można wykupić leki na receptę wystawioną przez lekarza w Polsce. Wkrótce będzie to możliwe również w Grecji i na Cyprze - poinformowało w komunikacie Centrum e-Zdrowia.
Zaznaczono w nim, że e-recepta transgraniczna jest rozwiązaniem dla osób, które podróżują po Europie lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach. Docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Lichtensteinie oraz Norwegii.
Z recepty transgranicznej mogą skorzystać również niektórzy obcokrajowcy przebywający w Polsce. Swoje e-recepty zrealizują u nas obywatele: Portugalii, Estonii, Finlandii, Czech, Chorwacji i Hiszpanii.
Polska jest jednym z pierwszych państw, które uruchomiły e-receptę transgraniczną.
E-recepta transgraniczna umożliwia zrealizowanie jej w kraju, w którym będzie się przebywać, bądź się przebywa - pod warunkiem, że w danym kraju istnieje możliwość realizacji e-recept transgranicznych. Należy także wyrazić zgodę na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na jej realizację za granicą. Recepta wciąż będzie widoczna na IKP oraz w aplikacji mojeIKP. Stanie się e-receptą transgraniczną dopiero w momencie wykupienia na jej podstawie leków w innym kraju.
Recepta transgraniczna jest pełnopłatna. Można jednak zwrócić się później do NFZ z wnioskiem o jej refundację.
Realizowanie recept pacjentów z zagranicy w Polsce odbywa się podobnie. Należy jednak pamiętać, że recepta może mieć formę dokumentu papierowego lub elektronicznego. "Jeśli masz do czynienia z receptą papierową, sprawdź, czy spełnia warunki papierowej recepty transgranicznej - takie informacje znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Pamiętaj też o obowiązku przedstawienia pacjentowi informacji o przetwarzaniu danych osobowych" - przekazało Centrum e-Zdrowia.
Więcej informacji dotyczących e-recept transgranicznych można znaleźć na stronie Centrum e-Zdrowia (www.cez.gov.pl), w zakładce "e-recepta transgraniczna".
Centrum e-Zdrowia to lider rozwiązań e-zdrowia w Polsce, dostawca rozwiązań IT dla publicznego sektora ochrony zdrowia, w tym m.in. e-recepty, e-skierowania, Internetowego Konta Pacjenta i aplikacji mojeIKP.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.