Rosja i Cypr podpisały w środę porozumienie o współpracy wojskowej , które pozwoli okrętom rosyjskim na regularne zawijanie do portów cypryjskich - podała agencja AP.
Porozumienie z Cyprem, krajem członkowskim Unii Europejskiej, w którym znajdują się także brytyjskie bazy wojskowe, następuje w chwili, gdy w stosunkach między Rosją a Zachodem panuje największe napięcie od czasów zimnej wojny.
Prezydent Władimir Putin zapewnił po zakończeniu rozmów z prezydentem Cypru, Nikosem Anastasiadisem, że zawarte porozumienie dotyczy przede wszystkim okrętów marynarki rosyjskiej uczestniczących w międzynarodowych operacjach antyterrorystycznych i wymierzonych przeciwko piratom.
Putin dodał, że współpraca wojskowa Rosja-Cypr nie jest skierowana przeciwko żadnej trzeciej stronie.
Rosja stara się o uzyskanie pozwoleń na korzystanie z portów w różnych częściach świata, aby jej okręty mogły tam uzupełniać zaopatrzenie i korzystać z obsługi technicznej, co ma pomóc Moskwie w rozszerzaniu jej globalnej obecności wojskowej.
Rosyjski wiceminister obrony narodowej Anatolij Antonow, mówiąc o planach dotyczących Ameryki Łacińskiej zapewnił na początku lutego, że Rosja nie zamierza zakładać tam baz morskich, ale rozważa możliwość tworzenia "punktów zaopatrzenia i obsługi technicznej" w niektórych krajach regionu.
Kwestie te omawiał niedawno podczas swych wizyt w Wenezueli, Nikaragui i na Kubie szef rosyjskiego resortu obrony, Siergiej Szojgu.
Antonow zastrzegał się w cytowanej wypowiedzi, że "wizyty ministra Szojgu nie stanowiły reakcji na sankcje wobec Rosji ze strony Europy i Stanów Zjednoczonych".
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.