Prześladowania chrześcijan, nierozerwalność małżeństwa, druga rocznica wyboru papieża Franciszka - to główne tematy spotkania KEP.
Biskupi przedyskutują zagadnienia dotyczące nierozerwalności sakramentu małżeństwa, propozycji dopuszczenia do przyjmowania Komunii św. osób w powtórnych związkach oraz żyjących w związkach niesakramentalnych. Mówił o tym m.in. prof. Stanisław Grygiel, który przez 30 lat kierował Papieskim Instytutem Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie oraz dawny współpracownik Jana Pawła II.
Zwrócił uwagę, że przymierze zawarte pomiędzy kobietą a mężczyzną oraz Bogiem ma charakter nierozerwalny. "Osoby, które raz powiedziały jedna drugiej: Fiat mihi!, tak że stały się obecne jedna w drugiej i dla drugiej, nigdy się nie rozłączą, nawet gdyby odeszły od siebie w i zmarnotrawiły tam otrzymane dary" - podkreślił.
Stwierdził także, że "błogosławieniem grzechu" byłoby udzielanie rozgrzeszenia osobom żyjącym w "namiastce małżeństwa". Gdyby taka praktyka zadomowiła się w duszpasterstwie, pozwoliłaby nie tylko na udzielanie rozgrzeszenia, ale na dawanie przyzwolenia do trwania w grzechach w przyszłości.
Z kolei o uproszczeniu procedur stwierdzania nieważności małżeństwa powiedział, że byłoby to cofnięciem się do czasów, kiedy Mojżesz zezwolił Żydom na dawanie listów rozwodowych ich żonom.
Jakub Szymczuk /Foto Gość Na początku spotkania biskupi przyjęli też tekst listu do kapłanów na Wielki Czwartek 2015 roku. Gotowy jest również projekt listu na temat prześladowania chrześcijan. Zostanie zaprezentowany biskupom, którzy zdecydują też, kiedy dokładnie zostanie on odczytany w kościołach.
Podczas obrad KEP przewidziano wystąpienia m.in. przedstawicieli episkopatu Włoch, Francji i Hiszpanii.
Na marcowe zebrania plenarne zapraszani są także przedstawiciele innych episkopatów, głównie z Europy. W tym roku swoje przybycie zapowiedziało 12 biskupów z 11 krajów: Kazachstanu, Białorusi, Ukrainy (2), Rosji, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Węgier, Włoch, Danii i Czech.
W środę wieczorem biskupi zwiedzą Muzeum Historii Żydów Polskich. A w czwartek o 16.30 w bazylice Świętego Krzyża odprawią Mszę św. w przeddzień drugiej rocznicy wyboru papieża Franciszka.
Na zakończenie 368. Zebrania Plenarnego KEP przewidziana jest konferencja prasowa. Z pewnością padnie również dużo pytań dotyczących przyjętego w poniedziałek przez rząd projektu ustawy w sprawie in vitro.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.