Od połowy 2016 koniec refundacji in vitro

Program refundacji procedury in vitro będzie kontynuowany do połowy przyszłego roku, potem już nie - zapowiedział we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia minister Konstanty Radziwiłł.

Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, powszechnie zwany rządowym programem in vitro, ruszył 1 lipca 2013 r. i był przewidziany do 30 czerwca 2016 r.

Program został przedłużony przez poprzednią ekipę rządzącą w ostatnich dniach urzędowania - od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2019 r.; przeznaczono na ten cel ok. 304 mln zł. Przedłużenie programu było krytykowane przez PiS.

Radziwiłł, który przedstawiał komisji plany swojego resortu, odpowiadając na pytania posłów, poinformował, że program będzie trwał do połowy przyszłego roku, później już nie.

Para może przystąpić do programu, jeśli lekarz zdiagnozował u niej bezwzględną przyczynę niepłodności lub ma ona udokumentowane nieskuteczne leczenie przez co najmniej 12 miesięcy. Kobieta w dniu zgłoszenia do programu nie może mieć ukończonego 40. roku życia. Nie ma ograniczeń wiekowych dla mężczyzn.

Podczas posiedzenia komisji minister pytany był też m.in. o klauzulę sumienia. W październiku Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej (której Radziwiłł był w przeszłości prezesem, a przed objęciem funkcji ministra - sekretarzem), uznał za niezgodny z konstytucją m.in. obowiązek wskazywania przez lekarza powołującego się na klauzulę sumienia innego lekarza, który wykona dane świadczenie. Po opublikowaniu wyroku zakwestionowane przepisy straciły moc.

Zdaniem Radziwiłła nie oznacza to jednak konieczności zmieniania uregulowań w tym zakresie. "Klauzula sumienia to nie jest kwestia poglądów ministra zdrowia, tylko TK uznał, że to jest fundamentalne prawo każdego obywatela, także lekarza. I cóż ja więcej mogę do tego dodać. To jest wyrok TK i on nie wymaga żadnej aktywności ze strony ministra zdrowia, żeby to potwierdzić w jakiś sposób" - powiedział.

Przeczytaj komentarz "Czarny scenariusz", czyli lepiej dla rodzin.

«« | « | 1 | » | »»
 • Kopyrda
  01.12.2015 19:28
  Nie bedzie uchodzcow, nie bedzie in vitro. I Polakow bwdzie coraz mniej. Tym, ktorzy mi nie wierza, polecam spojrzenie na dane dotyczece przyrostu naturalnego w Polsce, a raczej jego braku. Os czasu do czasu mowia o tym biskupi.
 • Malina
  01.12.2015 23:26
  Z powodu in vitro bedzie mniej obywateli? Produkcja dziecka to ponad 100 tys.zlotych. Wiecej dzieci zostalo zabitych w czasie aborcji niz zostalo wyprodukowanych. Nalezy wspierac kochajace rodziny i zdrowych ludzi, zeby mieli wiecej dzieci. Chorzy ludzie, jesli sa w stanie wychowac dziecko, niech adoptuja, ale niech sie nie bawia w Pana Boga, bo to ani to bezpieczne dla nich, ani dla dziecka. Najpierw placza, ze nie maja dzieci i bardzo chca je miec, a jesli cos nie tak z dzieckiem, to nagle dziecko staje sie zlepkiem komorek, albo plodem, a nie czlowiekiem.
 • rk
  01.12.2015 23:54
  Do Kopyrda: W Polsce może przyrost naturalny jest niewielki, ale poza granicami PL też rodzą się Polacy i to sporo ;) A in-vitro nie jest "metodą leczenia". Lekarstwem na niski przyrost naturalny jest mądra polityka pro-rodzinna kraju.
 • kamilka
  03.08.2016 23:33
  Teraz coraz wiecej par boryka sie z tym problemem że nie mogą mieć dzieci. Ja sama od kilku lat z mężem się staram i nic aż w końcu zdecydowaliśmy sie na leczenie w klinice niepłodności w invimedzie. I teraz mam nadzieję że i nam sie uda. Ale uwierzcie mi jak jestem w tej klinice to naprawdę widać jak ludzie pragną mieć dziecko a nie mogą, aż przykre jest fakt że dla niektórych in vitro to coś strasznego. A dla niektórych to nadzieja, jedyne rozwiązanie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  20°C Wtorek
  dzień
  wiecej »