Szczególna modlitwa za zagrożone życie płynie w tym tygodniu na Białorusi.
Towarzyszy jej apel episkopatu o włączenie się w duchową adopcję dziecka poczętego i o objęcie modlitewną pamięcią rodzin przeżywających trudności.
V Niedziela Wielkiego Postu, poprzedzającą uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzona była w Kościele na Białorusi jako dzień modlitw w intencji dzieci, których życie jest zagrożone, oraz ich rodziców. Episkopat Białorusi w specjalnym liście pasterskim zachęcił wiernych i ludzi dobrej woli do modlitwy za wszystkie rodziny, szczególnie zagrożone i potrzebujące wsparcia. Biskupi przypomnieli, że wszyscy są zobowiązani do wiarygodnego życia Ewangelią w kręgach rodzinnych i do przyjęcia nowego życia, które jest darem samego Boga.
Kościół katolicki na Białorusi obecnie przeżywa „Rok nawrócenia”, któremu patronuje Maryja ucieczka grzeszników. Biskupi w liście zaznaczyli, że tegoroczna uroczystość Zwiastowania Pańskiego staje się jeszcze bardziej szczególna, ponieważ przypada w czasie Wielkiego Postu, który prowadzi człowieka do przemiany i nawrócenia. „Nawrócenia potrzebuje dziś cała rodzina i wszyscy, którzy ją tworzą” – piszą biskupi.
„Szczególnie nawrócenia potrzebują ci rodzice, którzy decydują się na grzech aborcji. Zarówno ojciec, jak i matka potrzebują szczególnej naszej modlitwy, by przemienić swoje życie, zmienić sposób myślenia i swoje podejście do życia” – zaznaczają biskupi Białorusi. – Niejednokrotnie rzeczywistość społeczno-gospodarcza nie zachęca rodziców do otwarcia na nowe życie. Wręcz odwrotnie, często prowadzi do zmiażdżenia rodzin” – dodają.
Nawiązując do Dnia Świętości Życia, który obchodzony jest co roku w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, biskupi przypominają wiernym, że powołaniem Kościoła jest „ukazać wszystkim na nowo, z coraz większym przekonaniem, wolę rozwijania wszelkimi środkami życia ludzkiego i bronienia go przeciw jakimkolwiek zasadzkom, niezależnie od stanu i stadium rozwoju, w którym się ono znajduje”.
Episkopat Białorusi zachęcił wszystkich wiernych do włączenia się w duchową adopcję w intencji ocalenia zagrożonego życia dziecka w łonie matki oraz sprawiedliwego i prawego życia po urodzeniu.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.