Kartki pocztowe, znaczki, koperty, karty telefoniczne, monety... W Muzeum Poczty i Telekomunikacji można oglądać ekspozycję o Janie Pawle II, która powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Kolekcjonerów we Wrocławiu.
Kolekcja, wystawiona z okazji 95. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, składa się nie tylko ze zbiorów muzealnych, ale także z eksponatów przygotowanych przez uznanych filatelistów, filokartystów, fonotelistów oraz numizmatyków.
- Nasi współpracownicy kompletowali to wszystko praktycznie od początku pontyfikatu papieża Polaka. Muzeum natomiast zbierało materiał przez prawie 15 lat, od 1983 do 1997 roku. Tego typu eksponaty - jak znaczki, datowniki okolicznościowe czy kartki pocztowe - gromadzi się z wiadomych względów na przestrzeni lat - tłumaczy Michał Plutarski, koordynator przedsięwzięcia z Muzeum Poczty i Telekomunikacji.
Maciej Rajfur /Foto Gość Pamiątkowa moneta o wadze 1 kg i średnicy 10 cm Jednym z najciekawszych elementów wystawy jest srebrna moneta o nominale 500 zł wydana przez Mennicę Polską na zlecenie NBP. Pierwsza w Polsce o masie 1 kilograma! Jej próba srebra to 999, a średnica 10 cm. - Nie chcieliśmy ograniczyć się tylko do gablot ściennych, ale także zagospodarować te stołowe. Zgromadziliśmy więc dzięki przychylności kolekcjonerów Wiesława Wosika i Jerzego Gołębiowskiego kolekcję 82 pamiątkowych monet z wizerunkami św. Jana Pawła II, a także niepowtarzalnych medali - mówi M. Plutarski.
Część ekspozycji zajmuje wyjątkowa kronika dokumentalna, która odtwarza dzieje budowy pomnika polskiego papieża w Brzegu w 2008 r. Obejmuje ona fotografie, szkice, projekty kartek pocztowych oraz grafikę. Ponadto zawiera dedykację szkolnego kolegi Karola Wojtyły, Eugeniusza Mroza. - Tę część autorstwa Tadeusza Sadowińskiego nazwałbym taką wisienką na torcie naszej wystawy. Potrzebowaliśmy czegoś spektakularnego - stwierdza pracownik Muzeum Poczty i Telekomunikacji.
Oprócz wyżej omówionych eksponatów kolekcja zawiera elementy pochodzące z krajów prawie całego świata - Można u nas zobaczyć karty telefoniczne z wizerunkami Jana Pawła II, m.in. z Chin, Korei Południowej, Izraela, Kostaryki, Gibraltaru, Urugwaju i wielu państw Europy. Wystawiliśmy także polskie i zagraniczne całostki filatelistyczne, czyli komplety kartek, znaczków i datowników okolicznościowych - wymienia Izabela Majkut, specjalista ds. marketingu i promocji.
Do zwiedzania udostępniono jeszcze kartki pocztowe i koperty z odciskami datowników okolicznościowych, które należą do MPiT, a upamiętniają wizyty papieskie w Polsce. Święty z Wadowic ma swoje miejsce wystawowe przy ul. Krasińskiego 1 we Wrocławiu do 10 maja.
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.