Po raz 30. na Jasną Górę przybyła Ogólnopolska Pielgrzymka Bankowców. Z różnych stron kraju przyjechało ok. 5 tys. osób.
Mszy św. w ramach pielgrzymki bankowców przewodniczył na szczycie Jasnej Góry abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podkreślił, że Kościół musi troszczyć się o rodziny, bo inaczej zdradziłby człowieka. Zachęcał też do modlitwy za wstawiennictwem Królowej Rodzin.
Abp Depo mówił także o godności przypominając za Janem Pawłem II, że „godność osoby ludzkiej nie ma ceny, że tej godności nie wolno nigdy zbrukać, ani działać wbrew niej nawet w dobrej intencji i niezależnie od trudów”. Kaznodzieja podkreślał, że „godność sumienia jest ważniejsza od jakichkolwiek korzyści zewnętrznych a „miarą naszej godności jest wierność Chrystusowi i Jego drodze Bożych przykazań i prawd”.
- Duch Święty wzywa i nasze pokolenie do tej samej misji, aby ludzie poznawali prawdziwego Boga i uznali w Chrystusie swojego Pana i Zbawiciela, który niczego nam nie zabiera, a daje uczestnictwo w życiu wiecznym. Maryja, Jego Matka i Matka Kościoła jest najlepszym drogowskazem i przykładem spełnienia swojego człowieczeństwa w wypełnianiu woli Boga, dlatego prosimy Królowo Rodzin, Królowo Polski módl się za nami - wołał w homilii abp Depo.
Bankowcy w darze ołtarza złożyli ofiary na akcję: „Bilet dla brata”, której celem jest dofinansowanie uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży w Polsce pielgrzymów i wolontariuszy z trzynastu krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia. Pomoc jest dedykowana grupom młodzieży (parafie, wspólnoty, szkoły itp.), które rozpoczną przygotowania – duchowe i logistyczne – do udziału w ŚDM i będą potrzebowały wsparcia finansowego.
Jubileuszowa 30. Ogólnopolska Pielgrzymka Bankowców z udziałem pracowników banków z całej Polski trwała na Jasnej Górze w dniach 8 i 9 maja. Spotkaniu towarzyszyło hasło „Maryjo Królowo Rodzin – módl się za nami”.
Bankowcy swoją pielgrzymkę rozpoczęli w piątek, 9 maja Apelem Jasnogórskim. O godz. 24.00 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. Ryszard Umański, częstochowski duszpasterz bankowców. Następnie od godz. 1.00 w nocy do 4.30 nad ranem uczestniczyli w czuwaniu modlitewnym w Kaplicy Cudownego Obrazu.
Sobotnie uroczystości pielgrzymkowe odbywały się pod jasnogórskim Szczytem, gdzie o godz. 10.15 rozpoczął się koncert pieśni maryjnej.
Historia pielgrzymek środowiska bankowego sięga 1986 r. Z inicjatywą ich zorganizowania wystąpiła Franciszka Gosławska z Banku Gospodarki Żywnościowej. Wraz dwiema koleżankami – Antoniną Szubką i Aleksandrą Bieniewską – udała się na Jasną Górę z propozycją przygotowania pielgrzymki. Zgromadziła ona wtedy ponad 20 tys. osób. Do dziś nieprzerwanie jednoczy pielgrzymów-bankowców z całej Polski. Organizację corocznych pielgrzymek koordynuje Duszpasterstwo Bankowców „Nazaret” z Częstochowy.
Unieważnianie wyborów, plany wyłączania mediów społecznościowych, lekceważenie wyborców...
Prezydent po rozmowie z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Petem Hegsethem.
Minister Kosiniak-Kamysz: Sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz.
Trzeba zakończyć tę wojnę - mówił też o sytuacji na Ukrainie.
Trump: Rosja od dawna mówiła, że nie pozwoli na Ukrainę w NATO, ja chcę tylko zakończenia wojny.
Armia Krajowa była najlepiej zorganizowanym podziemnym wojskiem w okupowanej Europie.