Pielęgniarka ratująca górników i działaczka „Solidarności” odznaczone w Katowicach.
Zofia Kiera i Maria Turkowska-Luty otrzymały odznaki honorowe „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. Za działalność i zaangażowanie w latach 80. obie wyjątkowe panie odznaczyła 15 maja w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach prof. Irena Lipowicz - Rzecznik Praw Obywatelskich.
Zofia - wzór odwagi
- Są to dwie osoby, które reprezentują zapomniany, niedoceniany segment naszej pamięci. Pani Zofia Kiera może być dla nas wszystkim wzorem odwagi i przytomności umysłu, to dzięki niej wiele osób uniknęło aresztowania, bo zostali opatrzeni i po cichu wysłani do domu - powiedziała Rzecznik Praw Obywatelskich.
Zofia Kiera - od 1981 roku była oddziałową Izby Przyjęć w Centralnym Szpitalu Klinicznym Śląskiej Akademii Medycznej w Ligocie. Dzięki jej zaangażowaniu w dniu pacyfikacji kopalni „Wujek” ranni górnicy trafili właśnie do tego kliniki, a nie szpitala MSW, co w tamtych chwilach oznaczało dla nich bezpieczeństwo i wolność.
Jak sama mówiła w czasie uroczystości: - Człowiek w tym momencie jak coś się dzieje nie zastanawia co może być, ważniejsze jest to, żeby pomóc jak największej liczbie osób... Nic specjalnie takiego nie zrobiłam.
Maria: od zawsze z Solidarnością
Maria Turkowska-Luty - od 1980 roku była działaczką „Solidarności” i NZS na Uniwersytecie Śląskim, jedną z współzałożycieli Wszechnicy Górnośląskiej - inicjatywy kulturalno-oświatowej której celem było m.in. propagowanie w społeczeństwie wiedzy i kultury.
- Pani doktor Turkowska-Luty zrobiła to samo, co kiedyś zrobił prof. Bartoszewski, zamiast mówić o sobie, wyrecytowała listę osób które z nią współpracowały, osób zasłużonych przy organizacji Wszechnicy, to jest dowód na najwyższą skromność i zaangażowanie - powiedziała prof. Irena Lipowicz.
Po otrzymaniu orderu Maria Turkowska-Luty tak wyraziła swoje uczucia: - Czuję ogromne zażenowanie, naprawdę czuję się zawstydzona, że zostałam wybrana spośród bardzo wielu „solidarnościowców”. Owszem napracowałam się, ale inni też się napracowali w innych dziedzinach, cierpieli, byli ranni, zamykani do więzienia, a strach przeżywaliśmy wszyscy, którzy działaliśmy...
Podsumowując swoją działalność w tamtych latach stwierdziła: - Podstawowym prawem człowieka jest prawo do wiedzy o tym, co dotyczy jego ojczyzny.
- Może wreszcie jako Ślązacy i Zagłębiacy nauczymy się chwalić tym, co powstało dobrego na naszej ziemi, zamiast ukrywać to przed wszystkimi - podsumowała Rzecznik Praw Obywatelskich.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.