Kim jest kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów?
Mówi się o tzw. nowych biskupach pontyfikatu Franciszka. Wszystkie te nominacje przechodzą przez dykasterię kierowaną przez kard. Ouelleta, którego tzw. watykaniści nazywają jedną z najwybitniejszych postaci Kurii Rzymskiej.
Prefektem Kongregacji ds. Biskupów został w czerwcu 2010 roku. - Biskupi muszą być ludźmi głębokiej wiary, odważnie proponującymi słowo Boże i przemawiającymi do głębi serc - mówił wówczas. Podkreślał, że w decyzji dotyczącej nominacji biskupów należy uwzględniać przede wszystkim „rozeznanie duchowe, a nie tylko kalkulacje polityczne i obawy, że orędzie ewangeliczne może nie zostać przyjęte”.
Przed ostatnim konklawe media zaliczały go do grona „papabile”. "Jego atutem jest różnorodność doświadczenia Kościoła: od prostej religijności robotniczej prowincji Kanady, przez lata pracy w różnych krajach, aż po spojrzenie z perspektywy Rzymu" – napisał wówczas o nim ks. Andrzej Draguła w „Tygodniku Powszechnym”.
Kard. Ouellet pochodzi z wielodzietnej rodziny, ma siedmioro rodzeństwa. Urodził się w prowincji Quebeck. Święcenia kapłańskie przyjął w 1968 roku. Zanim skończył Wyższe Seminarium Duchowne w Montrealu, studiował na uniwersytecie w Laval. Dwa lata pracował jako wikariusz, a później wyjechał na dalsze studia do Rzymu. Kształtowanie jego powołania i początek kapłaństwa przypadł więc na rewolucję kulturalną, jaka przetoczyła się zwłaszcza przez Europę i Amerykę Północną.
Kanadyjczyk Benedykta
Cztery lata po święceniach, ks. Ouellet wstąpił do zakonu księży św. Sulpicjusza (Stowarzyszenie Prezbiterów św. Sulpicjusza), którego charyzmatem i misją jest troska o formację kapłanów. W 1983 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie obronił doktorat z teologii dogmatycznej. W ramach pracy zakonnej wykładał i pełnił funkcję rektora kilku seminariów, m.in. w rodzimej Kanadzie i w Wenezueli. Wykładał też w Austrii oraz Kolumbii. Przez jakiś czas mieszkał w Niemczech.
Od 1997 roku był profesorem w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, który jest częścią Uniwersytetu Laterańskiego. Jako teolog związany był z czasopismem „Communio”. Współpracował również jednym z najwybitniejszych teologów XX wieku, Szwajcarem Hansem Ursem von Balthasarem.
W marcu 2001 roku papież Jan Paweł II powołał go na sekretarza Papieskiej Rady ds. Promowania Jedności Chrześcijan. Nieco ponad rok później został arcybiskupem Quebecku i prymasem Kanady. W tym czasie był krytykowany przez innych kanadyjskich biskupów za… zbyt radykalne nauczanie. Chodziło m.in. o jego wypowiedzi związane z obroną życia.
Minął kolejny rok i kanadyjski duchowny został kardynałem. Cieszył się dużym uznaniem i zaufaniem Benedykta XVI.
Papież senior wysyłał go m.in. jako swojego przedstawiciela na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny do Irlandii, na międzynarodową pielgrzymkę żołnierzy do Lourdes czy też na uroczystości inaugurujące wystawienie w katedrze w niemieckim Trewirze świętej tuniki Chrystusa. A gdy w watykańskim Biurze Prasowym prezentowano książkę Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu. Od wejścia do Jerozolimy do zmartwychwstania”, Kanadyjczyk był głównym mówcą.
Wspominając w Radiu Watykańskim współpracę z Benedyktem XVI kard. Ouellet stwierdził, że najbardziej był zbudowany jego pokorą i cierpliwością w znoszeniu przeciwności, w obliczu zdrady, niewdzięczności, krytyki, których dane mu było doświadczyć. - Jest to człowiek duchowy, który potrafi iść za Panem i dźwigać swój krzyż – podsumował kanadyjski hierarcha. Dodał też, że podziwiał jego mądrość i rozwagę przy nominacjach biskupich.
Zdaniem prefekta Kongregacji ds. Biskupów, papież senior przynajmniej w trzech wymiarach zapisał się na długie lata w historii Kościoła. Po pierwsze – wylicza kard. Oullet – pontyfikat niemieckiego papieża był szansą dla Europy na ponowne odkrycie swoich chrześcijańskich korzeni. Po drugie, umocnił relacji między wiarą i rozumem, a także między egzegezą i teologią. -Widzieliśmy to w adhortacji Verbum Domini, a także w praktyce, w jego książce o Jezusie z Nazaretu, która jest wzorem egzegezy teologicznej – tłumaczy hierarcha.
Sprawa trzecia to wysoki poziom homilii Benedykta XVI. - Były to homilie mistagogiczne, odnoszące się do liturgii, do słowa Bożego, dobrze zakorzenione w głębokim rozumieniu liturgii. Myślę, że wiele z nich trafi do kanonu literatury chrześcijańskiej, Kościół będzie do nich powracać nawet za kilka stuleci – mówił kard. Ouellet w Radiu Watykańskim.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.