- To pierwsze w wolnej Polsce posiedzenie rządu poza stałą siedzibą rządu w Warszawie - powiedziała premier Ewa Kopacz otwierając w Katowicach obrady. W gmachu Sejmu Śląskiego rząd przyjął, zapowiadany od stycznia, program dla Śląska pod nazwą "Śląsk 2.0. Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej".
- Ten program ma być kołem zamachowym rozwoju śląskiego górnictwa, przedsiębiorczości i szansą dla śląskiej młodzieży - powiedziała pani premier.
We wprowadzeniu do programu ministrowie podkreślili, że "w dobie trudnych przemian w gospodarce światowej i w gospodarce regionu celem rządu jest takie wsparcie Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej, które umożliwi zwiększenie ich roli, jako krajowego i środkowo-europejskiego centrum przemysłowego”.
Dokument najwięcej miejsca poświęca inwestycjom. W ramach unijnego budżetu na lata 2014-2020 oraz przy wsparciu środków krajowych ma zostać zrealizowanych kilka projektów dotyczących budowy dróg, m.in. budowę odcinków ekspresowej trasy S1 od Pyrzowic do Bielska-Białej (w tym część w nowym śladzie na południe od Mysłowic), dokończenie trasy S69 (obwodnica Węgierskiej Górki), przygotowywaną już budowę autostrady A1 Pyrzowice-Częstochowa (ze środków publicznych), planowaną budowę odcinka Częstochowa-Tuszyn (ze środków pozabudżetowych – przez specjalną spółkę celową z udziałem Skarbu Państwa), a także budowę obwodnicy Zawiercia i Poręby na drodze 78 oraz trasy S11 od węzła z A1 w kierunku Kępna (z obwodnicą Tarnowskich Gór).
Rząd obiecuje także rozwój infrastruktury kolejowej. Łączna wartość środków przeznaczonych na inwestycje kolejowe wynosi 9 miliardów złotych. Ponadto PKP Cargo przeniesie swoją siedzibę do Katowic.
W dokumencie znalazł się też pakiet rozwiązań dla górnictwa. Przytoczono m.in. wdrażane od kilku miesięcy założenia programu naprawczego Kompanii Węglowej i przeniesienie kilku kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Autorzy programu podkreślili, że "celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa poprzez dostawy krajowego węgla kamiennego do elektrowni w perspektywie kolejnych 30 lat".
Ewa Kopacz zapewniła dziennikarzy, że ma zamiar zrealizować postulaty rządowego programu nie tylko przez najbliższe cztery miesiące, jakie dzielą nas do wyborów parlamentarnych, ale wraz ze swoim rządem przez najbliższe cztery lata.
Premier przypomniała, że w styczniu, kiedy podpisywała porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie polskich kopalń, jednym z punktów tego porozumienia był program dla Śląska. - Obiecałam, dotrzymałam słowa, to jest efekt tej mojej konsekwencji. Zawsze powtarzałam, że polskie bezpieczeństwo energetyczne opiera się na polskim węglu.
Premier i rada ministrów w poniedziałek i wtorek są obecni na Śląsku. Wczoraj miało miejsce spotkanie z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. W posiedzeniu rządu w Katowicach uczestniczyli także wojewoda śląski Piotr Litwa oraz marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. - Chcę, żeby każdy region był częścią tej barwnej mozaiki, jaką jest nasza Rzeczpospolita. Śląsk i Zagłębie, bo ja nie zapominam o Zagłębiu, były kiedyś motorem naszej gospodarki. Tak będzie znowu teraz, dzięki temu programowi, który przyjmiemy. Ten program się uda - zapewniała Ewa Kopacz.
Walka o Śląsk będzie trwać. Początkiem lipca stolicę Górnego Śląska odwiedzi PiS. Od 3 do 5 lipca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się Konwencja Programowa Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.