„Pop-oratorium o Bożym Miłosierdziu" w Radomiu, naukowe seminarium
„Bierzmowanie dziejów" w Krakowie, koncert „Artyści w hołdzie Janowi Pawłowi
II" w Gdańsku, watry na szczytach polskich gór, czy prezentacja najdłuższego
na świecie rachunku telefonicznego w Łukowie w diecezji siedleckiej.
Częstochowa
Forum młodych pt. „Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym”, Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego w kościele akademickim pw. św. Ireneusza oraz „Watra Akademicka” – złożą się na program obchodów 4. rocznicy śmierci papieża w Częstochowie.
2 kwietnia młodzi zgromadzą się na modlitwie pod przewodnictwem abp. Nowaka, który o godz. 19.00 w kościele akademickim pw. św. Ireneusza będzie przewodniczył Mszy św. Następnie o godz. 20.00 na terenie miasteczka studenckiego, na placu między akademikami „Bliźniak” i „Maluch” młodzież będzie się modlić o beatyfikację i kanonizację sługi Bożego Jana Pawła II podczas „Watry Akademickiej”. Także o godz. 21.00 odbędzie się „Apel Jasnogórski” w kościele pw. św. Jakuba w Częstochowie. Modlitwę poprowadzą m. in. Przedstawiciele Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Częstochowskiej.
Ponadto, w dniach 3-5 kwietnia w Domu Rekolekcyjnym Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie odbędzie się Forum Młodych – na temat nadziei.Gdańsk
O rychłą beatyfikacją papieża modlić się będą gdańszczanie w kościele pw. Opatrzności Bożej na Gdańskiej Zaspie. Msza św. w tej intencji rozpocznie się o godz. 20. Następnie jej uczestnicy przejdą wraz z orkiestrą pod pomnik Papieża – Polaka, gdzie odbędzie się Apel Papieski.
O godz. 21.37 w bazylice archikatedralnej w Gdańsku Oliwie rozpocznie się natomiast koncert „Artyści w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Polskiej filharmonii Bałtyckiej, soliści oraz liczne chóry – m.in. Chór Akademii Morskiej w Gdyni, Chór Kakofonia z Kartuz, Chór Mieszczan Gdańskich, czy Chór Żeński „Gaudium per canto”. Patronat honorowy nad koncertem objął m.in. metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz marszałek województwa pomorskiego, Jan Kozłowski.
Kalwaria Zebrzydowska
Bernardyni z tutejszego sanktuarium pasyjno-maryjnego pamiętają o papieżu Polaku jako największym z Pielgrzymów Kalwaryjskich. Kustosz sanktuarium o. Damian Muskus OFM wyraził nadzieję, że modlitewne czuwanie na Kalwarii jeszcze bardziej zjednoczy wiernych i pomoże docenić duchowe bogactwo, jakie pozostawił Jan Paweł II.
Uroczysta Mszy św. koncelebrowana będzie sprawowana w sanktuarium 2 kwietnia o godz. 17.00. Po liturgii wierni modlić się będą przy pomniku Ojca Świętego. Zapalą tu znicze i złożą kwiaty. Wieczorem odbędzie się Różaniec i Apel Maryjny z zasłonięciem cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. O godz. 21.37, podczas „Godziny Światła”, rozkołyszą się kalwaryjskie dzwony, a mieszkańcy Kalwarii w oknach swoich domów zapalą świece.
Kraków
Szczególne seminarium – „Bierzmowanie dziejów”, poświęcone 30. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny odbędzie się 2 kwietnia w Centrum Jana Pawła „Nie lękajcie się!”. Uczestnicy zastanawiać się będą m .in. nad kontekstem społeczno – politycznym i eklezjalnym pielgrzymki z 1979 r., jej etycznym przesłaniem, związkiem z powstaniem „Solidarności”, czy teologią polskiej polityki. W gronie prelegentów znajdą się m.in. kard. Marian Jaworski, bp Tadeusz Pieronek, ks. dr. hab. Grzegorz Ryś, dr Dariusz Karłowicz i dr Piotr Dardziński.
Już o godz. 8 rano w Katedrze Wawelskiej odbędzie się Msza św. o rychłą beatyfikację Sługi Bożego. Eucharystia w tej intencji sprawowana też będzie o godz. 18 w kościele pw. świętych Piotra i Pawła. W samo południe pod papieskim oknem przy ul. Franciszkańskiej 3 krakowianie zgromadzą się na modlitwie. Nastąpi też złożenie kwiatów przy papieskim pomniku. O godz. 20 w tym samym miejscu rozpocznie się koncert „Szukam was” oraz czuwanie modlitewne w godzinie śmierci papieża.
2 kwietnia ruszy też nowy katolicki portal społecznościowy Franciszkanska3.pl. Pomysłodawcą i patronem przedsięwzięcia jest kard. Stanisław Dziwisz. Portal ma gromadzić wszystkich, którzy szukają w Internecie katolickiego spojrzenia na społeczeństwo, kulturę, politykę i inne dziedziny życia. Z „Franciszkańską 3” współpracować będzie ok. 50 osób. W planach są komentarze do Biblii, wideo-blogi znanych księży, utworzenie radia internetowego, czy modułu telewizyjnego, który pozwoli na umieszczanie na stronie filmów. Na www.franciszkanska3.pl będą dostępni on-line księża, z którymi będzie można porozmawiać i uzyskać pomoc w trudnych sprawach. Nie zabraknie też wirtualnych spotkań na czacie z kard. Stanisławem Dziwiszem.