Cieszyn: Sesja naukowa z okazji jubileuszu 300 lat kościoła Jezusowego

"300 lat tolerancji na Śląsku Cieszyńskim" - pod takim tytułem 21 maja odbędzie się sesja naukowa na Wydziale Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Spotkanie, na które złożą się m.in. referaty historyków, teologów i duchownych z kraju i zagranicy, jest częścią obchodzonego w tym roku jubileuszu 300 lat kościoła Jezusowego, najstarszego zboru w Cieszynie. Podczas dwudniowej sesji uczestnicy rozmawiać będą m.in. o losach ewangelików ze Śląska Cieszyńskiego, polskiej literaturze religijnej na tym obszarze, architekturze, nekropoliach, bezcennych muzykaliach oraz sytuacji luteran we współczesnej Polsce i Czeskiej Republice. Z kolei 23 maja zainscenizowane zostanie specjalne widowisko historyczne na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym, upamiętniające przybycie do miasta nad Olzą wysłannika cesarskiego, hrabiego Zinzendorfa i jego spotkanie ze szlachtą polską. Natomiast w niedzielę, 24 maja, odbędą się kulminacyjne wydarzenia rocznicowe: uroczyste nabożeństwa w kościele Jezusowym i na Placu Kościelnym w Cieszynie, upamiętniające trzystulecie kościoła Jezusowego, z udziałem przedstawicieli ewangelików z Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Szwecji i Węgier. W komitecie honorowym obchodów jubileuszowych 300-lecia kościoła Jezusowego – oprócz bp Janusza Jaguckiego, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP – znaleźli się m.in.: bp dr Ragnar Persenius, bp Uppsali w Szwecji; bp Stanisław Piętak ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej; bp Jan Niedoba z Luterańskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej; bp Miloš Klátik z Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania na Słowacji; bp Fabiny Tamás, zwierzchnik Diecezji Północnej Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Węgrzech; bp Michael Bünker z Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania w Austrii. rk / ju.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  19°C Sobota
  rano
  27°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  wiecej »