Dr A. Cała: Klerykalni antysemici domagali się tworzenia gett

Wysokonakładowe pisma głosiły propagandę antysemicką. Choćby "Mały Dziennik" Kolbego - tak dr Alina Cała z Żydowskiego Instytutu Historycznego ilustruje społeczne nastroje wśród Polaków przed II wojną światową, twierdząc, że ówcześni Polacy są "w pewnym sensie" odpowiedzialni za Holokaust.

Zdaniem dr Aliny Polacy, historyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego Polacy są "w pewnym stopniu" odpowiedzialni za Holokaust. Jako przyczynę wskazuje przedwojenny antysemityzm. "Nośnikiem tego antysemityzmu były dwie instytucje. Ugrupowania tworzące obóz narodowy oraz Kościół katolicki. Ten ostatni mniej więcej od 1935 roku zaczął sprzyjać endecji. W efekcie większość wysokonakładowych pism konfesyjnych zaczęła głosić propagandę antysemicką. Choćby „Mały Dziennik” Kolbego" - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Według doktor Aliny Cała "antysemityzm ekonomiczny był uzasadniany rasizmem, a antyjudaizm katolicki stał się rasistowski, pochwalający politykę Hitlera", czytamy w "Rzeczpospolitej". "Obóz Narodowo-Radykalny wysunął projekty masowych deportacji, połączonych z żądaniem, żeby to Żydzi sfinansowali swoje wygnanie. Właśnie to zrobili hitlerowcy (...). Oenerowcy i klerykalni antysemici domagali się tworzenia otoczonych murem gett. Ich życzenie spełnili okupanci" - dodaje. Według historyk Żydowskiego Instytutu Historycznego również Polskie Państwo Podziemne winne jest grzechu zaniechania "i to zaniechania intencjonalne wypływającego z pobudek antysemickich. Żydów wykluczono ze wspólnoty obywatelskiej, ich los niezbyt zaprzątał głowy elit państwa podziemnego. W niektórych podziemnych gazetach endeckich można znaleźć wręcz entuzjazm dla tego, że Niemcy „załatwiają za nas problem" - mówi w wywiadzie dla "Rz". "Polak, który przed wojną by bombardowany kościelną i endecką agitacją antysemicką, musiał mieć rozterki, czy ratowanie Żydów jest moralne (...). Nie da się wymordować 3 milionów ludzi bez bierności społeczeństwa" - mówi dr Alina Cała.

«« | « | 1 | » | »»
 • Micho
  26.05.2009 16:48
  Trudno uwierzyć w słowa pani doktor. Sądzę że to jakieś straszne wyolbrzymienie faktycznych problemów, które jednak zniekształca prawdę o tamtych bolesnych czasach. Wszyscy wiedzą o szmalcownikach, ale te ostre i poważne zarzuty wobec Kościoła katolickiego, zwłaszcza księży, wydają się absurdalne. Pani dr obwinia o głoszeie haseł antysemickich nawet ojca Maksymiliana Kolbego (chyba to o niego chodzi), który przecież oddał życie za człowieka skazanego na śmierć i nie interesowało go czy jest on Polakiem, Żydem, katolikiem itd. Pani dr uznała nawet że holocaust podobał się działaczom Armii Krajowej. To jest naprawdę absurdalne. Mogę mieć tylko nadzieję, że Dziennikarze "Gościa Niedzielnego" spróbują wyjaśnić te zarzuty w stosownym artykule.
 • Stanisław Miłosz
  26.05.2009 17:00
  To i ja, ananasie, pozwolę sobie uzupełnić news'a: Żydowski Instytut Historyczny jest finansowany przez państwo, czyli z naszych katolickich i "antysemickich" podatków.

  Niedawno, w swoim komentarzu ks. Włodzimierz Lewandowski podobny do doktor Całej nurt myślenia w etyce nazwał "szkołą Kalego". Teraz widać, że w naukach historycznych też się podobna "szkoła" formuje.

  A propos, ktoś wołał o likwidację IPN za karę za szkalowanie autorytetów pieriestrojki ...
 • Hala
  09.07.2009 19:26

  Zydzi sami nie mieli nic przeciwko GETT. w warsz. zakazali nauke j.polskiego i w koncu uczyli jüdisch byla wspolna kuchnia...wspolna kasa na wykupy. W getcie w Bialymstoku kobiety czuly sie pewne, bo poza Gettem baly sie gwaltow i kradziezy. Z Gett brano leudzi do pracy.   Kiedy pol.partyzanci zbrojnie otwarli jedno z Gett  Zydzi nie chcieli uciekacCechowala ich bardzo wspolnota rodzinna. Mlodzi nie chcieli rodzicow i rodzenstwo zostawic samych, dlatego nie organizowali sie do walki tez mieli zabronione przez judenraty..Pomagali Polacy zyjacy w sasiedztwie np. dzieci znaly sie ze szkoly Tym rodzinom udalo sie dostac aryjskie papiery..Czy potem po wojnie te papiery i obce nazwiska zwrocili?  Byli liczeni jako niezyjace ofiary wojny. Czy Zydzi sprawdzili ilosc ofiar Holokaustu???.........

 • Hala
  09.07.2009 19:38

  Armia Krajowa trzymala Polakow w ryzach, informowala, pomagala,karala.Byla nie tylko ramie zbrojnym ( tym byly grupy dywersyjne) ale wykonywala wszystkie funkcje PAnstwa Podziemnego.  Szkoda ,ze tego pracownicy powaznych instytucji nie znaja. Jest tyle dobrych ksiazek.O Holokauscie wszystko  juz wiemy.Przez 65 lat.

  Mam dla Pani A.Calej kilka dobrych ksiazek i dla Inst.Hist.Zyd.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Środa
  noc
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  wiecej »