Awantura o zegar ŚDM

Media obiegła informacja, że zegar odliczający czas do ŚDM na bazylice Mariackiej w Krakowie znalazł się nielegalnie. Jak do tego doszło?

Zegar został uruchomiony w niedzielę 26 lipca, dokładnie na rok przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Ks. Adam Parszywka, szef sekcji komunikacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, przyznaje, że w momencie montażu zegara nie mieli jeszcze formalnej decyzji konserwatora o zgodzie na jego umieszczenie na frontonie bazyliki Mariackiej.

Odpowiedź od Miejskiego Konserwatora Zabytków dotarła do bazyliki w środę 29 lipca (wniosek o pozwolenie został złożony 16 lipca przez parafię). Dlaczego zegar, mimo to, zamontowano? - Mieliśmy ustne zapewnienia urzędników, że zgoda już jest i wystarczy ją odebrać. Poza tym Urząd Miasta zaakceptował program uroczystości na Rynku Głównym, w którym ujęte było uruchomienie zegara - wyjaśnia ks. Parszywka.

Dodaje, że dopiero potem okazało się, że decyzja została jednak wysłana pocztą (choć biuro konserwatora znajduje się dwie kamienice od siedziby komitetu) w czwartek 23 lipca.

Powodem odmowy są przepisy o parku kulturowym, którym podlega Rynek Główny w Krakowie, a które m.in. zabraniają wieszania na jego terenie reklam i elektronicznych tablic bez wcześniejszych uzgodnień z konserwatorem zabytków i miejskim plastykiem. W odpowiedzi Miejskiego Konserwatora Zabytków zasugerowano umieszczenie zegara na osobnej konstrukcji - również w obrębie Rynku Głównego.

Ks. Parszywka przypomina jednak, że jedną z okoliczności ujętych w uchwale Rady Miasta Krakowa, która dopuszcza umieszczanie takich obiektów nawet na terenie parku kulturowego, jest ich związek z ważnymi wydarzeniami kulturalnymi. Zdaniem szefa sekcji komunikacji, ten zapis mógłby być podstawą dopuszczenia montażu zegara na krakowskiej bazylice. - Trudno się nie zgodzić, że Światowe Dni Młodzieży są dla Krakowa jedynym w swoim rodzaju, historycznym wydarzeniem - podkreśla ks. Parszywka.

Zapewnia przy tym, że obecnie trwają rozmowy między Komitetem Organizacyjnym ŚDM, bazyliką Mariacką a konserwatorem zabytków. - Mamy nadzieję, że zegar pozostanie na frontonie bazyliki. Możemy, oczywiście, przerzucać się terminami i paragrafami, ale mam nadzieję, że zobaczymy ludzką twarz urzędu i będziemy w zgodzie wspólnie pracować nad Światowymi Dni Młodzieży - przekonuje ks. Parszywka.

- Tylko w ten sposób wspólnie zorganizujemy tak wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie. A spraw, które wspólnie z urzędnikami będziemy musieli rozwiązać do czasu przyjazdu ojca świętego i milionów pielgrzymów z całego świata, na pewno będzie jeszcze wiele - dodaje.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • saherb
  01.08.2015 05:46
  Powoli organizacja ŚDM zaczyna być przerostem formy nad treścią z elementami błazenady...
 • terma
  01.08.2015 06:53
  Dlaczego przedstawicielom Kościoła Katolickiego w Polsce tak trudno przestrzegać przepisów obowiązującego prawa? Przecież bezprawie rodzi bezprawie. A może to zwykła arogancja?
 • sonniger
  01.08.2015 16:04
  "przepisy o parku kulturowym,"

  Śmiech mnie ogarnął i opanować się nie mogę :D

  Czy wszechobecne na Rynku wieczorową i nocną porą prostytutki, alfonsi, dealerzy narkotykowi, ćpuny, pijacy, ogłuszająca i denna muzyka z podłej jakości lokali.....to też element "parku kulturowego"?

  Jeżeli tak, to chyba wpisuje się ta kultura do opcji rządzącej tym miastem od wielu już lat...dziwki, alfonsy etc...etc..etc..
 • Stanisław_Miłosz
  02.08.2015 16:46

  Zmora zmorą _jasiek, a geszeft geszefem. Na takich imprezach jak ŚDM można wyść na swoje. A o intratnym geszefcie bez sprawdzonego, obrotnego fachowca nawet nie myśl:

  http://wpolityce.pl/polityka/260800-ale-hucpa-krakow-majchrowski-nominowal-szefem-waznej-instytucji-czlowieka-z-2-wyrokami-i-az-13-aktami-oskarzenia

  http://niezalezna.pl/69420-dziwna-nominacja-prezydenta-krakowa

  http://www.radiokrakow.pl/rozmowy/krakowscy-radni-decyzja-prezydenta-majchrowskiego-jest-skandaliczna/

  http://krakowska.biz/opinie/1234-komentarz-fundacji-stanczyka-ws-wyboru-jana-tajstera-na-dyrektora-zikit

  http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/4757499,tajster-szefem-zikitu-tylko-sad-moze-uratowac-honor-krakowa,id,t.html

  http://m.krakow.gazeta.pl/krakow/1,106511,18462624,niezatapialny-jan-tajster-utopi-prezydenta-majchrowskiego.html

  http://niezalezna.pl/69256-na-wiceprezydent-krakowa-donosi-maz

   

  186
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
13°C Wtorek
noc
11°C Wtorek
rano
15°C Wtorek
dzień
16°C Wtorek
wieczór
wiecej »