Już bardzo niewiele naszym pielgrzymom zostało do celu.
Spotkaliśmy się z nimi na postoju w Wąsoszu. Małgorzata Rutkowska z Rybnika po raz trzeci na Jasną Górę pielgrzymuje z chorą panią Iwonką. Porusza się ona na wózku inwalidzkim. - Cały czas wszyscy mi pomagają. Właściwie nie było takiego momentu w tej pielgrzymce, żebym prowadziła Iwonkę bez czyjejś pomocy.
Pani Iwona ma chore nogi, nie może iść o własnych siłach, ma także problemy ze wzrokiem. I właśnie w tej intencji - o zdrowie i o siłę - idzie prosić Boga. Spokojnym głosem przyznaje, że poprzednie pielgrzymki przyniosły wiele dobra.
- Trzeba być silnym, żeby podjąć się takiego trudu także dla drugiego - zagadujemy panią Małgosię. - Wydaje mi się, że za bardzo w naszym życiu kalkulujemy, czy coś nam wyjdzie, czy nie. Myślę, że zaufanie... może to jest taki skok w przepaść - odpowiada łamiącym się głosem.
Na Jasną Górę idą też wolontariusze z Hospicjum Domowego Niemedycznego w Rybniku. Do Maryi wzięli również jednego ze swoich podopiecznych, pana Arka. Na wózku przeszedł całą trasę. - Bardzo mi się podoba, przede mną chyba kilka kolejnych pielgrzymek - uśmiecha się. - Idziemy i dla naszych podopiecznych, wymodlić im zdrowie i wszystkie potrzebne im łaski, i dla nas także - mówi Katarzyna Lechowicz, prezes hospicjum.
"Wielbi dusza moja Pana" - to hasło tegorocznego jubileuszowego pielgrzymowania. Każdy dzień 70. Pielgrzymki Rybnickiej jest więc dziękczynieniem Bogu. Zwieńczeniem uwielbienia będzie Msza św. na jasnogórskich wałach, której dziś o 15.00 przewodniczyć będzie abp Wiktor Skworc.
O dziękczynieniu w drodze mówi także ks. Marek Bernacki, główny przewodnik pielgrzymki. - Czujemy to dziękczynienie z jednej strony w treści, która jest omawiana, przedstawiana w pielgrzymce w konferencjach, w tematyce każdego dnia. Dziękujemy za kapłanów, za diakonie, za dobrodziejów. Ale czujemy też to dziękczynienie, patrząc na pielgrzymów, słuchając, co mówią - zaznacza.
Pielgrzymi dziękują za uwolnienie z nałogu, zdrowie, poczęte dzieci, rodzinę, odkrycie powołania.
Eucharystia na wałach nie zakończy pielgrzymowania. - Po Mszy bezpośrednio idziemy pod obraz pokłonić się tam, gdzie centrum, serce Matki. Potem część pielgrzymów wraca, ale gros z nich zostaje. O 21.00 mamy modlitwę apelową, potem przepiękne czuwanie. Ono prowadzone jest do północy w duchu młodzieżowym, w duchu bardzo radosnego uwielbienia, potem o 24.00 jest Msza i czuwanie do rana.
Z rana pielgrzymów czekają Droga Krzyżowa, Msza przed Cudownym Obrazem i powrót. Zanim jednak wrócą na Górny Śląsk, uwielbią Boga na jasnogórskich wałach. Podobnie, jak w roku ubiegłym, o 12.00 zrobią to śpiewem, tańcem, modlitwą dziękczynienia.
- Ludzie mają na to siły? - pytamy ks. Marka. - Mają - odpowiada. - Mają siły każdego dnia. Pielgrzymowi po całym dniu wystarczy dobrze się umyć, zjeść i może właściwie iść dalej. My nie idziemy, zostajemy na noclegu, ale to "dalej" wyraża się w wieczornych śpiewach, tańcach, niektórzy grają w piłkę na boiskach przy szkołach... Przepiękna atmosfera!
Więcej o pielgrzymach znajdziesz na naszej podstronie: 70. Pielgrzymka Rybnicka
Joanna Juroszek /Foto Gość Pielgrzymka Rybnicka jest wszędzie, nawet w naszym lusterku...
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.