W przekazanym mediom oświadczeniu ks. prof. Tomáš Halik, rektor kościoła akademickiego pw. Najświętszego Zbawiciela w Pradze zapowiedział, że po oświadczeniu metropolity praskiego kard. Dominika Duki wycofuje się z organizacji imprez, które miały być przeprowadzone w tej parafii w ramach homoseksualnej parady „Prague Pride”.
Chodzi o wykład na temat „Nietolerancja i szykany Kościoła wobec środowisk homoseksualnych”, który miała wygłosić amerykańska zakonnica s. Jeannine Gramick oraz projekcję filmu Małgorzaty Szumowskiej „W imię”, opowiadającego historię księdza homoseksualisty.
Ks. Halik stwierdził, że kard. Duka skorzystał z przysługującego mu prawa zakazu organizacji obu imprez na terenie podległej mu parafii i on to prawo w pełni respektuje. Przyznał także, że dyskusja na temat stosunku Kościoła do homoseksualistów w kontekście imprez „Prague Pride” nie była dobrą okolicznością. Zaznaczył jednak, że - jak sądzi - stanowisko metropolity nie neguje potrzeby akademickiej dyskusji na ten temat. Wyraził nadzieję, że w bardziej sprzyjających okolicznościach taka dyskusja się odbędzie. Ks. prof. Halik podkreślił także, że zgadza się z oceną kard. Duki co do tego, że homoseksualiści w Czechach nie są dyskryminowani i wiele z haseł parady w czeskim kontekście nie ma sensu. Należałoby taką imprezę raczej zorganizować w Rosji, dodał, gdzie rzeczywiście mniejszości seksualne, jego zdaniem, są szykanowane. Ks. profesor w kontekście całej dyskusji przypomniał także wypowiedź papieża Franciszka skierowaną do dziennikarzy w drodze powrotnej ze Światowych Dni Młodzieży w 2013 r.: „Jeśli ktoś jest homoseksualistą, poszukuje Pana Boga, ma dobrą wolę, kimże ja jestem, aby osądzać tę osobę?”
Przeciwko decyzji kard. Duki wystąpiło natomiast stowarzyszenie Logos, skupiające osoby określające się jako chrześcijanie homoseksualiści, inicjator obu akcji w praskiej parafii akademickiej. W ich ocenie zakaz prowadzenia dyskusji na ten temat na terenie kościelnym jest przejawem dyskryminacji. „Logos” zapowiedziało, że zarówno wykład s. Gramick, jak i projekcja filmu, odbędą się, ale nie na terenie parafii katolickiej.
Czeskie media zwracają uwagę, że kard. Duka dość długo zwlekał z ogłoszeniem swego oświadczenia i prawdopodobnie dopiero zdecydowane protesty ze strony innych duchownych oraz wielu ludzi świeckich skłoniły go do wydania oświadczenia, w którym - bez używania nazwy - wypowiedział się przeciwko organizacji na terenie parafii akademickiej imprez, używających logo gejowskiej manifestacji.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.