Mijający wakacyjny sezon turystyczny hotelarze i przedsiębiorcy spod Tatr zaliczyli do bardzo udanych. Turyści wybierali wypoczynek w kraju dzięki wyjątkowo słonecznej pogodzie oraz z uwagi na bezpieczeństwo - przekonuje Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
"Wysokie temperatury, 30 st. upały, bezdeszczowy lipiec i sierpień sprawiły, że Tatry cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Ponadto wydarzenia w świecie związane z atakami terrorystycznymi w popularnych miejscach turystycznych spowodowały, że turyści wybierali kierunki krajowe" - powiedziała Wojtowicz.
"Myślę, że to najlepszy sezon letni w Zakopanem od kilkunastu lat. Pogoda w górach zazwyczaj jest zmienna i słońce raczej nas tu nie rozpieszcza, jednak to lato było wyjątkowo słoneczne i ciepłe" - podsumowała.
O wyjątkowo udanym sezonie w Tatrach świadczą choćby wstępne dane dot. frekwencji turystycznej w Tatrzańskim Parku Narodowym. Tylko w lipcu odnotowano ponad pół miliona wejść w polskie Tatry.
O dobrych wakacyjnych miesiącach mówią też hotelarze i właściciele popularnych kwater prywatnych, gdzie bez wcześniejszych rezerwacji trudno było znaleźć wolny pokój.
Przybliżone dane o liczbie turystów, którzy odwiedzili w wakacje Zakopane, będą znane dopiero w październiku - po podsumowaniu tak zwanych opłat miejscowych, jakie uiszczają turyści u właścicieli kwater. Przedstawiciele władz miasta pod Giewontem zauważają jednak, że popularne Krupówki "pękały w szwach".
"Mijające wakacje należy zaliczyć do jednych z najlepszych, jeżeli chodzi o frekwencję turystyczną. Wielką popularnością cieszyły się rozmaite wydarzenia kulturalne i sportowe. Chociaż wakacje zaczynaliśmy w deszczu, to sezon był wyjątkowo słoneczny" - powiedział burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.
Tatry to jeden z najpopularniejszych w Polsce kierunków turystycznych. Co roku najwyższe polskie góry odwiedza 3 mln turystów, a największą popularnością Tatry cieszą się właśnie podczas wakacji. Najczęściej wybieranymi przez turystów miejscami w Tatrach są: Morskie Oko, Giewont, Kasprowy Wierch oraz Doliny Chochołowska i Kościeliska.
Do dyspozycji odwiedzających Tatrzański Park Narodowy jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne takie jak łańcuchy, klamry i drabinki.(PAP)
szb/ gma/
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.