Sezon pod Tatrami bardzo udany

Mijający wakacyjny sezon turystyczny hotelarze i przedsiębiorcy spod Tatr zaliczyli do bardzo udanych. Turyści wybierali wypoczynek w kraju dzięki wyjątkowo słonecznej pogodzie oraz z uwagi na bezpieczeństwo - przekonuje Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

"Wysokie temperatury, 30 st. upały, bezdeszczowy lipiec i sierpień sprawiły, że Tatry cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Ponadto wydarzenia w świecie związane z atakami terrorystycznymi w popularnych miejscach turystycznych spowodowały, że turyści wybierali kierunki krajowe" - powiedziała Wojtowicz.

"Myślę, że to najlepszy sezon letni w Zakopanem od kilkunastu lat. Pogoda w górach zazwyczaj jest zmienna i słońce raczej nas tu nie rozpieszcza, jednak to lato było wyjątkowo słoneczne i ciepłe" - podsumowała.

O wyjątkowo udanym sezonie w Tatrach świadczą choćby wstępne dane dot. frekwencji turystycznej w Tatrzańskim Parku Narodowym. Tylko w lipcu odnotowano ponad pół miliona wejść w polskie Tatry.

O dobrych wakacyjnych miesiącach mówią też hotelarze i właściciele popularnych kwater prywatnych, gdzie bez wcześniejszych rezerwacji trudno było znaleźć wolny pokój.

Przybliżone dane o liczbie turystów, którzy odwiedzili w wakacje Zakopane, będą znane dopiero w październiku - po podsumowaniu tak zwanych opłat miejscowych, jakie uiszczają turyści u właścicieli kwater. Przedstawiciele władz miasta pod Giewontem zauważają jednak, że popularne Krupówki "pękały w szwach".

"Mijające wakacje należy zaliczyć do jednych z najlepszych, jeżeli chodzi o frekwencję turystyczną. Wielką popularnością cieszyły się rozmaite wydarzenia kulturalne i sportowe. Chociaż wakacje zaczynaliśmy w deszczu, to sezon był wyjątkowo słoneczny" - powiedział burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Tatry to jeden z najpopularniejszych w Polsce kierunków turystycznych. Co roku najwyższe polskie góry odwiedza 3 mln turystów, a największą popularnością Tatry cieszą się właśnie podczas wakacji. Najczęściej wybieranymi przez turystów miejscami w Tatrach są: Morskie Oko, Giewont, Kasprowy Wierch oraz Doliny Chochołowska i Kościeliska.

Do dyspozycji odwiedzających Tatrzański Park Narodowy jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne takie jak łańcuchy, klamry i drabinki.(PAP)

szb/ gma/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
18°C Czwartek
wieczór
15°C Piątek
noc
12°C Piątek
rano
12°C Piątek
dzień
wiecej »